Vasporozzuk ki a madarakat!<br/>

Vágólapra másolva!
Új módszert dolgoztak ki a tengerparti olajszennyeződés eltávolítására a vízimadarak tollazatából. E módszer alkalmazása után a madarak képesek maradnak a vízi életmódra.
Vágólapra másolva!

A tengerpartokat érő olajszennyezés rendszeresen megtizedeli az ott élő madarakat. Ausztráliai kutatók a vergődő madarak kínjainak enyhítésére és életük megmentésére új módszert dolgoztak ki. Finom vasporral hintik be a madarak olajos tollait, majd mágnessel eltávolítják a vasport, amely magával viszi az olajat is.
"A vaspor olcsó, és korlátlan mennyiségben áll rendelkezésünkre, ráadásul nem mérgező, és nem is irritálja az állatokat" - mondja John Orbell, a módszer kidolgozója. A laboratóriumi mérések szerint ezzel a kezeléssel egy ilyen kezeléssel a könnyű nyersolajnak a 88 százaléka, míg a viszkózusabb nyersolajnak a 60 százaléka távolítható el. Az eddig elvégzett kísérleti mérések erdeménye szerint ha tízszer megismétlik a kezeléseket, akkor az összes szennyezés 97 százalékától minden esetben megszabadíthatók a vergődő szárnyasok.
Természetesen korábban is próbálkoztak már a környezetvédők az olaj eltávolításával. A használt detergensek valóban megszabadították az állatokat a rájuk tapadt szennyezésektől, de egyúttal a tolluk víztaszító képességét is megszüntették. Mikroszkópi felvételeken jól megfigyelhető, hogy a toll mikroszerkezete összekuszálódik, elveszíti rendezettségét, vagyis a madár nem képes többé a vízi életmódra.
A vasporos kezelés után a tollacskák ugyanolyan szigorú rendben állnak, mint azelőtt, és a vízcsepp is könnyedén tovagördül a felszínükön. A mágneses kezelés gyors és jóval kevésbé kellemetlen a madarak számára, ami egyben azt is jelenti, hogy egy-egy mentőcsapat sokkal több állat életét tudja megmenteni. Jelenleg olyan készlet összeállításával foglalkoznak, amely közvetlenül a szennyeződés helyszínén használható, hogy az állatokat ne kelljen beszállítani a laboratóriumba.
Kérdés azonban még, hogy a vaspor és a mágnes tud-e segíteni azokon az állatokon, amelyekre már rászáradt a szennyeződés, s a kemény, kátrányszerű csomókkal meg tud-e birkózni az új eljárás.
(New Scientist)

(ÉT)