Öngyilkos baktériumok<br/>

Vágólapra másolva!
Az öngyilkos baktériumok azon "nemes" cél érdekében, hogy szomszédjaikat megóvják a vírusok támadásától, szabályosan feláldozzák magukat.
Vágólapra másolva!

Veszély esetén a baktériumok aktivizálják egyébként szunnyadó, kikapcsolt állapotban lévő önleépítő mechanizmusukat. Larry Snyder kollégáival a Michigani Állami Egyetemen kezdetben egy ártalmatlan baktériumtörzs, az Escherichia coli K-12es vonalánál tanulmányozta a fent leírt mechanizmust. Amint e törzs egyik vírusa, a T4 bakteriofág bejut a baktériumsejtbe, az azonnal elpusztul, mielőtt még a vírus legyártathatta volna vele saját másolatait. Ha a fertőzött baktériumsejt nem pusztul el időben, a vírus és számtalan másolata kiszabadulva később rengeteg szomszédos baktériumot is megfertőz.
Snyder kimutatta, hogy ezért az önleépítő mechanizmusért egy enzim felelős, ezt Litnek nevezte el (Late Inhibitor of T4). A mechanizmusban két másik fehérje játszik még főszerepet, egyikük egy bakteriális fehérje, úgynevezett elongációs faktor (EFTu), amely a baktérium összes többi fehérjéjének a szintézisét vezérli. Másikuk a vírus (bakteriofág) egyik felszíni fehérjéje (Gol). Angliai kutatókkal együttműködve feltárták a mechanizmus egészét. A siker kulcsa az a szakasz, amikor a Gol (azaz a virális fehérje) hozzátapad az EFTu-hoz (a bakteriális fehérjéhez). Ekkor ugyanis az utóbbi fehérjében olyan ravasz konformáció-változás következik be, hogy ennek hatására a Lit enzim aktivizálódik a baktériumban. A Lit azonnal lebontja az EFTu fehérjét, és mivel a baktérium összes fehérjéjének szintézisét ez irányította, a vírusnak a továbbiakban esélye sincs arra, hogy másolatok előállítására kényszerítse a gazdasejtet. Ennek az egy sejtnek az árán a baktériumtelep többi tagja megmenekül.
"A Lit olyan, mint egy primitív immunrendszer" fogalmaznak a kutatók. A rendszer kialakulása azonban még nehezen érthető. Miért lesz a vírus egyik fehérjéje saját szaporodásának gátja? Feltételezések szerint a vírus eredetileg is a Gol-fehérjén keresztül tudta munkára fogni az EFTu-t. Idővel a baktérium kifejlesztette őrszemét, a Lit enzimet, hogy visszaverje a vírustámadást.
Amennyiben léteznek hasonló mechanizmusok betegségeket okozó baktériumoknál is, úgy azok alapos megismerése lehetőséget adhat új típusú gyógyszerek kifejlesztésére. (New Scientist)

(ÉT)

Ajánló:

Baktériumok és vírusok kutatásához jó kiindulópont.