A passzív dohányzás veszélyei<br/>

Vágólapra másolva!
Brit kutatók szerint a nemdohányzók körében 82%-kal nő a szélütés (gutaütés) kialakulásának veszélye abban az esetben, ha ezek az emberek dohányosokkal élnek vagy dolgoznak együtt.
Vágólapra másolva!

A vizsgálatok felhívták a figyelmet arra, hogy a dohányzást haladéktalanul be kellene tiltani a nyilvános helyeken. A vizsgálat szerint mind a férfiak, mind a nők körében nagy a kockázata a szélütésnek, még abban az esetben is, ha soha nem dohányoztak, vagy régóta felhagytak ezzel a szokásukkal, ha az elmúlt 10 évben legalább egy évig passzív dohányzásnak voltak kitéve.
Eddig kevés tanulmány foglalkozott a szélütés és a passzív dohányzás kapcsolatával, így még nem mondhatjuk biztosan, hogy kapcsolatban állnak egymással. A cigaretta ártalmait ezért sokan hajlamosak alábecsülni.
Elsődleges feladat annak megakadályozása, hogy az emberek ki legyenek téve a dohányfüst ártalmainak. A passzív dohányosoknak aktívan fel kellene lépniük saját védelmük érdekében.
Sokak szerint a kormányokat támogatni kell abban, hogy szigorúbban szabályozza a nyilvános helyeken való dohányzást.
A kutatók figyelmeztetnek rá, hogy a cigaretta nem csak azokat veszélyezteti, akik dohányoznak. A passzív dohányosok keringési rendszere szintén nagy stressznek van kitéve. A dohányosok által kifújt füst 1%-át belélegezve akár 10-20 %-kal is megnőhet a szívbetegségek kockázata.
A szélütés kialakulásának oka, hogy az agyban megreped egy ér, vagy vérrög keletkezik. A szélütések eltérő súlyosságúak lehetnek, de általában maradandó agyi károsodást okoznak. Az akut eseteknek paralízis és a halál lehet a következménye. A szélütés áldozatainak fele több mint 75 éves.
A dohányzásról tehát elmondható, hogy komoly közegészségügyi problémákat okoz, így érthető az igyekezet, hogy a munkahelyeken és nyilvános helyeken minél hamarabb szeretnék beszüntetni a cigarettázást.

N. E. - S. T.

Ajánló:

Orvostanhallgatók jegyzete (SOTE).

Korábban: