Kulcsfehérje felfedezése az Alzheimer-kór kialakulásában<br/>

Vágólapra másolva!
Az Alzheimer-kór kialakulásában kulcsszerepet betöltő fehérjét fedeztek fel amerikai kutatók. Egyben azt állítják, hogy AIDS vírus megfékezéséhez segítséget nyújtó gyógyszerekhez hasonló készítmények használhatóak lehetnek az agyat elpusztító Alzheimer-kór ellen is.
Vágólapra másolva!

Annak ellenére, hogy ilyesfajta gyógyszerek még évekig nem kerülhetnek kereskedelmi forgalomba, a kaliforniai Amgen Inc. biotechnológiai vállalat kutatói azt állítják, hogy a felfedezésük új irányt jelent a betegség gyógyítását célzó kutatásokban.
A Science folyóiratban megjelent cikkükben a kutatók közölték, hogy az általuk felfedezett fehérje (amely a BACE nevet kapta) lehetővé teszi más, az agyban található fehérjéknek, hogy azok az Alzheimer-kórt okozó kóros formájukra alakuljanak át.



Egy egészséges ember és egy Alzheimer-kórós beteg agyának összehasonlítása.

Az Alzheimer-kór csak az Egyesült Államokban négymillió embert érint, köztük a volt miniszterelnököt, Ronald Reagant is. A kór memóriakieséssel kezdődik, és demenciához, majd halálhoz vezet. (Demenciának nevezzük az intellektuális funkció szerzett, tartós és progresszív károsodását, amely érintheti az emlékezetet, a gondolkodást, az önellátó képességet, a körülményeknek megfelelő viselkedést és az érzelmek kontrollálásának képességét - PatikaNet.) A betegség ellen nincs ellenszer, bár néhány gyógyszer lelassíthatja a kóros folyamatokat.

A kórra jellemző, hogy az agyban kóros fehérjelerakódások, úgynevezett amyloid plakkok keletkeznek, amelyek az amyloid béta-pepid nevű fehérjék rendellenes felhalmozódásai. Senki nem tudja, ez a betegség tünete vagy oka. "Az elmúlt hat évben számos és jelentős bizonyítékát láttuk annak, hogy az amyloid plakkokat kialakító béta-peptid korai és fontos szerepet játszik a kór lefolyásában" - mondta Martin Citron, a kutatás vezetője.
Az amyloid béta-peptidet a szervezet egy amyloid prekurzor protein (APP) elnevezésű nagyobb fehérjéről hasítja le. A tudósok eddig is tudták, hogy két speciális szeletelő fehérje látja el ezt a feladatot, amelyek az úgynevezett proteáz enzimek közé tartoznak (az enzimek olyan fehérjemolekulák, amelyek különféle kémiai reakciók lezajlását segítik elő). Eddig azonban még senki sem tudott rájuk bukkanni.



Egy normális (alul) és egy Alzheimer-kórban szenvedő ember elváltozott idegsejtjének összehasonlítása. Látható az idegsejtvégződés (szinapszis) eldeformálódása, a plakkok kialakulása és a sejten belüli fehérjeszálak összekuszálódása.

Citron csoportja azt állítja, hogy most sikerült azonosítani az egyik proteázt: szerintük az általuk felfedezett BACE hasítja el az amyloid prekurzor proteint. A következő lépés olyan vegyület előállítása lenne, amely megakadályozza a BACE működését.
Egy ilyen vegyület lehet akár valamilyen proteáz inhibitor (proteázgátló anyag) is. Proteáz inhibitorokat használnak azokban a gyógyszerekben is, amelyek más gyógyszerekkel kombinálva több ezer páciensben segítettek kezelhető szinten tartani a HIV-fertőzést. Ellentétben azonban a HIV proteáz inhibitorral, egy Alzheimer-kór ellen kifejlesztett változat önmagában is működhet. A HIV ugyanis egy olyan vírus, amely gyorsan változtatja formáját, míg az Alzheimer-kórt kiváltó fehérjére ez nem igaz. Megvan annak a lehetősége, hogy egy proteáz inhibitor egyedül is alkalmasnak bizonyul a kezelésben. Ezt azonban csak klinikai tesztek után lehet biztosan kijelenteni.

Egyelőre azonban a tesztekre is több évet kell várni. Az Amgen nem nyilatkozott azzal kapcsolatban, hogy elkezdte-e az ilyen vegyületek tesztelését állatokon, vagy hogy a cég szabadalmaztatta-e a felfedezését.

R. Z. – S. T.

Ajánló:

Magyar nyelvű összefoglaló a betegségről a PatikaNet oldalain. További részletekkel az amyloid-plakkokról. Az Alzheimer-kór. A betegség okai, tünetei, felismerése, kezelési lehetőségek. A BBC speciális összeállítása. A memória különféle fajtáinak áttekintése. Az emlékezet elvesztésének okai, gyógyítási stratégiák. Angol nyelvű leírás.