Már a T. rex háta is tollas?<br/>

Vágólapra másolva!
A most előkerült Archaeoraptor lehetett a legkorábbi repülő tollas dinoszaurusz, ami egy hiányzó láncszemet képvisel az évmilliókkal ezelőtt élt dübörgő dinoszauruszok és a ma élő könnyű röptű madarak között. A manapság előkerült sok tollas dinoszaurusz miatt lassan már a király sincs biztonságban. Egyesek szerint ugyanis neki is tollas volt a háta.
Vágólapra másolva!

Archaeoraptor liaoningensis.A vad, pulyka méretű, éles karmokkal és fogakkal rendelkező Archaeoraptor liaoningensis maradványai 120-140 millió éves rétegekből kerültek elő. Ekkor fejlődött ki a dinoszauruszok egyik ágából a madarak óriási családja, amely ma kontinenseinket igen nagy számban népesíti be. A kutatók szerint ez lehetett az első dinoszaurusz, amelyik tudott repülni. Azt nehéz eldönteni, hogy mennyire volt jó repülő, de a repüléshez szükséges összes morfológiai bélyeg megfigyelhető a maradványokon. Az állat vállöve és szegycsontja a mai madarakéhoz hasonlít, a mellső végtagok pedig szárnyszerű szerkezetté alakultak, és a testét a maiakhoz hasonló tollak borították. A hosszú farka pedig valószínűleg a repülés közbeni stabilitást és a manőverezési készséget biztosította. A csontjai üregesek voltak, ami szintén nagyon jellemző a madarakra. Az ilyen csontok erősek, de ugyanakkor elég könnyűek ahhoz, hogy megkönnyítsék a repülést.

Az Archaeoraptor mérete egy mai pulykáéhoz hasonló. Ez viszonylag nagynak számít a madarak között, viszont meglehetősen kicsi a dinoszauruszokhoz képest. Az új leleteket a napokban mutatták be Washingtonban, a National Geographic Society épületében, számos más tollas dinoszaurusz maradvánnyal együtt, amelyeket mostanában fedeztek fel Kína Liaoning tartományában.

Sinornithosaurus millenii.Egy másik állat, amely a Sinornithosaurus millenii névre hallgat (magyarra lefordítva: a millennium kínai madár-gyíkja), szintén madárszerű bélyegekkel rendelkezik. Ez is pulyka méretű volt, de a rövid, pelyhes tollaival valószínűleg nem tudott repülni. Ugyanakkor szörnyű karmok voltak a hátsó lábain, míg a mellső végtagok meglepően hosszú karmokkal rendelkeztek.
Egy harmadik tollas dinoszaurusz maradványait szintén a National Geographic hozta nyilvánosságra. A Beipiaosaurus inexpectus nagyobb volt, mint a másik kettő, mivel a hossza több mint 2 méter. A leletek szerint merev, keskeny tollai voltak, amelyek melegíthették az állatot, de repülésre valószínűleg alkalmatlanok voltak. Mindhárom állat a Theropodák közé tartozik, ugyanoda, ahová az óriási húsevő Tyrannosaurus rex. Valamennyi Theropoda felegyenesedve járt a hátsó végtagjain, hosszú farkuk volt, és a kutatók szerint gyorsak és kegyetlenek voltak. Az új leletek alapján néhány kutató még annak a lehetőséget is felvetette, hogy akár a Tyrannosaurus is viselhetett születésekor tollakat. A National Geographic által szponzorált kutatók szerint a Tyrannosaurus csecsemők pihetakaróval borítva keltek ki a tojásból, amit idősebb korukban elhullattak.

Dulai Alfréd

Ajánló:

Teljes szövegű sajtótájékoztató, korábbi dinoszaurusz-anyagok. Innét tekintheti meg a kiállítást is. A kövületek képei, UV-megvilágításban is. A dinoszauruszokkal kapcsolatos kérdéseit most a National Geographic Society-nek is elküldheti!

Korábban: