A mamut nem kel életre<br/>

Vágólapra másolva!
Tegyünk le arról, hogy mamutot klónozhatunk. Röviden így foglalható össze az álláspontja annak a nemzetközi kutatócsoportnak, mely először nyert ki sikerrel DNS-t egy jó állapotban megőrződött mamut sejtmagjából.
Vágólapra másolva!

Korábban hasonló leletekből csak mitokondriális DNS-t tudtak izolálni. Szibéria több vidékén találtak már többé-kevésbé jó állapotban megmaradt mamuttetemeket. Az azonban, melyet két éve rénszarvasvadászok találtak a Tajmir-félszigeten, különösen jó megtartású példány. Körülbelül húszezer éve élt. Most először fordult elő, hogy a tetemet teljes egészében sikerült kiemelni a befogadó, örökké fagyott kőzetből. Egy speciális, föld alatti laboratóriumban tárolják, ahol a hőmérséklet állandóan -15 Celsius-fokos. Elvben nem volna lehetetlen klónozni, azonban a kutatócsoport megállapította, hogy - miként az eddig talált, jégbe fagyott állatok mindegyikénél - a sejtmag-DNS túlzottan károsodott.

Egyes helyeken a mamut szőre is nagyszerűen megőrződött.A most vizsgált DNS olyan fragmentált (töredezett), hogy a leghosszabb szekvencia is csupán száz bázispárt tartalmaz. E szekvenciák tudományos értéke vitathatatlan; megállapítható például az, hogy a mamutok közelebbi rokonai voltak az ázsiai, mint az afrikai elefántnak. A klónozáshoz azonban milliárdnyi bázispárra volna szükség, ám a jelek szerint ezek megőrzésére a jeges körülmények alkalmatlanok.

(Természet Világa)

Ajánló:

Látványos bemutató a Discovery Channel oldalain, képekkel és videofelvételekkel. Rengeteg információ és érdekesség a mamutokról, gazdag linkgyűjteménnyel.

Korábban:

1999. október 22., péntek. Egy daru segítségével kiemelték a szibériai tundra örökké fagyott talajából azt a kitűnő állapotban megőrződött mamutot, amelyről már beszámoltunk az [origo]-ban. A következő lépésben olyan DNS-mintát szeretnének találni, amely alkalmassá teszi az állatot a klónozásra.