Az AIDS eredete<br/>

Vágólapra másolva!
Egy nemzetközi konferencián az AIDS megjelenésének feltételezhető időpontjáról számolt be az amerikai Los Alamosi Nemzeti Laboratórium munkatársaiból és további intézetek szakértőiből álló kutatócsoport.
Vágólapra másolva!

Ez idő szerint a súlyos immunhiányos állapot kialakulásáért felelős vírus egyik fajtája, a HIV1 hihetetlenül változatos formákban lelhető fel. A kutatók a törzsfejlődési kapcsolatokat genetikai alapra helyező filogenetikai vizsgálatok kiterjesztésével határozták meg a HIV1 járványok időzítését. A vírus felszíni burokfehérjéinek (gag és env) genetikai szekvenciáit a mintavétel ismert évszámával összehasonlító elemzésnek vetették alá a legnagyobb hasonlóság elve alapján felrajzolt törzsfejlődési fák módszerével.



A HIV szerkezete. Lila külső kör: burokfehérje (receptorokkal); kék gömböcskékből álló kör: mátrix-fehérje; narancssárga gömböcskék alkotta alakzat: magfehérjék, amelyek a vírus genetikai anyagát, az RNS-t zárják körül

A legkorábbi elérhető HIV-szekvencia 1959-ből való, s egy bantu férfitől vett vérből mutatták ki, míg a másik történetileg dokumentált pont a fán az 1986-87es thaiföldi fertőzési járvány. A kutatók meggyőződése, hogy a majmok megbetegedéséért felelős SIV ennél is korábban, valamikor az 1930-as években került át a csimpánzok közvetítésével az emberre, valahol Közép-Afrika nyugati részén. Az akkori vadászatok áldozatául esett fertőzött emberszabásúak vérével érintkezők könnyedén megkaphatták a vírust, hiszen egy vágóhídra illő jelenet ideális feltételeket teremt annak terjedésére.

A szakma egyetértése a vírus eredetének nemcsak időpontjáról, de módjáról sem teljes. Szóba került az az elképzelhető lehetőség is, hogy a megoldás az ötvenes években az akkori Belga Kongóban a gyermekbénulás elleni védőoltással folytatott kísérletekben keresendő. A kampány orvosai tagadják ugyan, hogy csimpánzok veséit használták volna az oltóanyag előállításához, de amennyiben ez a feltevés mégis igaznak bizonyul, bizony nem kizárt, hogy az akkor kezelt gyerekek ezrei jelentették korunk pestisének forrását.
Ezek a tanulmányok nem csupán a megszállott kutatók tudományos kíváncsiságát elégíti ki, hiszen az AIDS elterjedésének útvonalát és az emberi népességre való átvitel körülményeit alaposabban megismerhetjük, ha minél pontosabban behatároljuk, mikor és hogyan ütötte fel a fejét a fertőzés.

(Élet és Tudomány)

Korábban: