Madárősök kerestetnek<br/>

Vágólapra másolva!
Apró termetű dinoszauruszokra bukkantak Dél-Mongóliában, amelyek közös ősökön osztozhattak a madarakkal. A 80 millió évvel ezelőtt élt állatok a ritka troodontidákhoz tartoztak.
Vágólapra másolva!

A Byronosaurus jaffei koponyája (Mick Ellison/AMNH)Az új dinoszauruszok körülbelül 1,5 méter hosszú, gyors vadászok voltak nagy szemekkel és a többi dinoszauruszhoz képest nagy méretű aggyal. Körülbelül 80 millió évvel ezelőtt kettőt közülük betemettek a mongóliai homokdűnék. Az egyik példányt 1993-ban találták Ukhaa Tolgod lelőhelyen Dél-Mongóliában, egy ősmaradványokban gazdag rétegben. A másik maradvány három évvel később került elő szintén a közelben. A New York-i Természettudományi Múzeum és a washingtoni George Washington Egyetem kutatói a közelmúltban publikálták a róluk szóló kutatási eredményeiket a Journal of Vertebrate Paleontology című folyóiratban.

Troodontida rajza (Shiraishi Mineo).


Maga a Byronosaurus jaffei nem lehetett a madarak őse, hiszen azok legalább 70 millió évvel korábban fejlődtek ki, de a két csoport valószínűleg közös ősökkel rendelkezett. Egyelőre azonban olyan keveset tudnak a troodontidákról, hogy nehéz lenne megfejteni ezeket a kérdéseket. A többi troodontidától eltérően az új dinoszaurusz faj két madárszerű jellegzetességgel is rendelkezik. Egyrészt olyan fogai voltak, melyeken hiányzik a hússzeletelő késhez hasonló fogazás. Másrészt pedig egy kamra volt az orrukban, ahol a levegő be tudott hatolni az orrlyukon át, mielőtt keresztül haladt volna a szájon. A többi dinoszaurusszal összehasonlítva a troodontidáknak nagy méretű agyuk volt a testükhöz képest, az agy/testméret arányuk megközelíti a madarakét.

A legújabb faj felfedezése fontos előrelépés lehet a madarak eredetének megfejtésében, noha az állat jóval a madarak megjelenése után élt. A kutatók bíznak benne, hogy még több troodontidamaradványt is fognak találni a mongóliai homokban.

Dulai Alfréd

Ajánló:

Az ABC News cikke angolul.