Hármas szervátültetés<br/>

Vágólapra másolva!
Ha van valami, amiből körülbelül tíz van az egész világon, azt igencsak ritkának nevezhetjük. Egy januárban végrehajtott hármas szervátültetés ezek közé tartozik, hiszen ez idáig világszerte alig egy tucat ilyen műtétről számolhattak be.
Vágólapra másolva!

A tizennyolc éves páciens azóta áll az amerikai Vanderbilt Egyetem klinikájának kezelése alatt, hogy orvosai tíz éve cisztás fibrózist diagnosztizáltak nála. Hasonlóan a szenzációs kettős kézátültetéshez, ezt az operációt is közel százfős orvosi csapat végezte el. A tizenegy óra alatt új szervekkel kellett helyettesíteni a beteg szívét, tüdejét és máját. Az intézet transzplantációs részlegét igazgató Pinson C. Wright elmondta, hogy a siker érdekében a csoport minden tagjának különösen pontosan és hatékonyan kellett dolgoznia. Az, hogy a fiatal beteg egyáltalán alkalmas volt az életmentő műtétre, annak köszönhető, hogy alapbetegségét magas színvonalon kezelték a kórház szakemberei.



Maga a beavatkozás több fő lépésből állt: a motorbalesetben elhunyt donor szükséges szerveit eltávolították, eközben a beteg fiú szívét és tüdejét kioperálták, és beültették az új szerveket - a máj csak ezután következett. A technikailag sikeresen végződött műtét azonban csak az első fázisa a nagyon sok kockázattal járó folyamatnak, az új szervek kilökődésének veszélye ugyanis még sokáig fennáll. Olyannyira, hogy ennek megakadályozására a betegnek egész hátralévő életében szednie kell majd az immunrendszere éberségét csökkentő gyógyszereket.

A jóval gyakoribbnak számító kettős szervátültetések tapasztalatai azt mutatják, hogy az ötéves túlélés körülbelül ötven százalékos, ami azt jelenti, hogy azok közül, akik ilyen műtéten esnek át, a betegek fele öt évvel később is él az új szervekkel. Hármas szervátültetésből olyan keveset hajtottak még végre, hogy a Vanderbilt Egyetem fiatal betegének hosszú távú túlélési esélyeiről az orvosok sem tudnak érdemben nyilatkozni.

A cisztás fibrózis csak az Egyesült Államokban harmincezer embert érint. A kór jelei közé tartozik a nyálka felhalmozódása, a gyakori fertőzések és a tüdő előrehaladott betegségei, s éppen ez az oka annak, hogy sokan csak új tüdővel élhetnek tovább. A most operált fiú esete még súlyosabb volt, hiszen az elváltozások a szívet és a májat is érintették. A beteg hat hónapja volt várólistán, ezalatt kezelőorvosai elmondása szerint már olyannyira legyengült a szervezete, hogy az új szervek szinte az utolsó órákban érkeztek. Az operációt követően a szakemberek elégedetten számoltak be arról, hogy a páciensük gép nélkül lélegzik, és általános állapota összességében megfelel annak, ahogyan azt egy ilyen kockázatos és megterhelő műtét után elvárhatják.

(Élet és Tudomány)

Ajánló:

Az eredeti sajtóanyag a Vanderbilt Egyetem honlapján.