AIDS - tények röviden<br/>

Vágólapra másolva!
Az első AIDS-es megbetegedéseket az 1980-as évek elején regisztrálták, de a halálos kór már jóval korábban, akár az 50-es évek végén megjelenhetett Afrikában. Hála a gyógyszereknek és az intenzív felvilágosítótevékenységnek, a járvány terjedését a fejlettebb régiókban egyelőre sikerült kordában tartani. A harmadik világ azonban egyre nagyobb fenyegetettséggel néz szembe. A legsúlyosabb helyzetben Afrika van.
Vágólapra másolva!

Mi az AIDS?

Az AIDS rövidítés a szerzett immunhiányos szindróma (acquired immune deficiency syndrome) nevű állapotot jelöli, amely a HIV-vírussal (humán immundeficiencia vírus) történő megfertőződés következménye (HIV-pozitív állapot kialakulása). A fertőzött személy immunrendszere egy idő után összeomlik, így a szervezet elveszti a kórokozókkal szembeni ellenálló képességét. A halálhoz így valamilyen - egyébként általában nem életveszélyes - más betegség vezet (például gyakran tüdőgyulladás, kóros hasmenés), illetve jelentősen megnő a daganatos elváltozások kialakulásának esélye is.

Honnét származik a HIV?

A legtöbb kutató szerint az emberiség a csimpánzoktól kapta meg a vírust, amelyekben előfordul hasonló változat, de nem betegednek meg tőle. Az átadás módja valószínűleg csimpánzhús fogyasztása vagy sérülésekkel járó testi érintkezés lehetett (pl. egy ember megtámadása egy fertőzött állat által). Szinte kizárható a nagyközönség körében elterjedt és igen "népszerű" elmélet, amely szexuális kapcsolatot tételez fel a két faj egyes egyedei között. Egyesek szerint fertőzött csimpánzszövetekből készült vakcina a felelős.

Mik a betegség tünetei?

A HIV-vírussal való fertőzöttséget csak egy vérteszt képes biztosan kimutatni. A fertőzött személy évekig (akár tíz évig is) tünetmentes maradhat. Az AIDS kialakulására utaló korai jelek: súlyveszteség, száraz köhögés, visszatérő láz, levertség, fáradtságérzés, hasmenés és megduzzadt nyirokcsomók.

Gyógyítható-e az AIDS?

Jelenleg az AIDS nem gyógyítható, így halálos betegség (ritkán előfordul, hogy a HIV-fertőzés ellenére nem alakul ki az immunrendszer kóros állapota). Védőoltás sem létezik, bár nagy erőkkel folynak a kutatások: jelenleg mintegy 70 vakcinációs kísérlet van folyamatban. A jelenleg használatos - és egyre ígéretesebb - gyógyszerek a vírus szaporodását lassítják a szervezetben, időt adva az immunrendszernek a részleges regenerálódásra. Néhány betegben a kezelések hatására a kimutathatósági szint alá csökkent a vírus mennyisége a vérben, de ettől még fertőzöttek maradtak.

Bővebben: gyógyszerek a HIV ellen

Pár hónapon belül kipróbálják a brit HIV-vakcinát
A 13. AIDS-konferencia keddi ülésnapján bejelentették: a nyár végén elkezdenek kipróbálni egy HIV-oltóanyagot. A vakcinát kenyai prostituáltakkal végzett kísérletek alapján brit tudósok fejlesztették ki.

Hogyan terjed a vírus?

A HIV-vírus testfolyadékokkal terjed, vagyis vér, sperma, hüvelyváladék és anyatej útján. Bár a legtöbb fertőzés heteroszexuális úton történik, a legveszélyeztetettebb csoportoknak a homoszexuális férfiak és az intravénás - közös tűt használó - drogosok számítanak. Vérátömlesztés során ma már gyakorlatilag nincs kockázat, s általános vélemény szerint nem terjed cseppfertőzéssel, illetve orális úton sem (a nyál elpusztítja a fertőzött fehérvérsejteket). Az anyáról a magzatra viszont általában átkerül a vírus.

Az AIDS-konferencia résztvevői szerint a HIV nem a bankjegyekkel terjed
A 13. AIDS-konferencia szerdai ülésnapján a résztvevők heves vitákat folytattak a prostitúció törvényessé tételéről. Míg néhány kutató szerint ez nagy segítség lenne az AIDS elleni harcban, mások szerint a dekriminalizáció magában semmit sem ér. Egyesek adófizetésre kényszerítenék a prostituáltakat, mások úgy vélik: a legfontosabb, hogy ők irányíthassák sorsukat.


Világjárvány?

Az AIDS esetében ma már világjárványról beszélhetünk: a HIV-vírus az egész Földön elterjedt, és szedi áldozatait. Az ENSZ adatai szerint az AIDS már a negyedik helyet foglalja el a legtöbb áldozatot szedő betegségek listáján. Csak Afrikában 2,8 millióan hunytak el 1999-ben AIDS-ben, s becslések szerint egyes országokban a fiatal lakosság több mint egyharmada fog meghalni.

Egy nemzedék elveszhet Afrikában
A Unicef jelentése szerint minden percben hat fiatalt megfertőz a HIV-vírus. A helyzet Dél-Afrikában a legrosszabb: van olyan ország, ahol a fiatal nők harmada fertőzött. Egy amerikai népességkutató szerint pedig a várható életkor harminc évre esik vissza.

Az AIDS tönkreteheti Afrika gazdaságát
Az UNAIDS és a Világbank kutatása szerint az AIDS által leginkább sújtott afrikai országokban a gazdaság 15-20 százalékkal visszaesik 2010-re. Ez azt jelenti., hogy kevesebb pénz lesz az egészségügyre, azaz a járvány tovább nő. A kutatók a 13. AIDS-konferencián számoltak be a kutatás eredményeiről.

Statisztikai adatok

[origo]

Ajánló:

HIV/AIDS-helyzetkép a világban és Magyarországon - A kelet-európai járvány szintén borzalmas lesz... - Hova forduljak? - A kutatások frontvonalából: kulcs a HIV elleni védettséghez?