Szaruhártya őssejtekből: újabb nagy előrelépés a látásjavításban<br/>

Vágólapra másolva!
Amerikai kutatók emberi szaruhártyaszöveteket növesztettek laboratóriumi körülmények között, majd sikeresen beültették a páciensekbe. Tizennégyből tíz esetben a látás jelentős javulásáról vagy helyreállásáról számoltak be.
Vágólapra másolva!

A kísérletek vezetői, R. Rivkah Isseroff és Ivan R. Schwab professzorok a Kalifornia EgyetemrőlAz úttörőnek számító eljárás reményt nyújthat a súlyos szaruhártya-betegségekben szenvedőknek. A Kalifornia Egyetem (University of California Davis Medical Center) kutatói a legújabb biotechnológiai eljárásokat használták a szaruhártyát alkotó sejtek előállítására. Az ehhez szükséges őssejteket vagy a páciensből, vagy egy megfelelő donorból nyerték (Az őssejtek olyan sejtek, amelyek az egyed élete során megtartják osztódási képességüket, így képesek pótolni az adott fejlődési vonal - ezáltal egyes szövetek, szervek - sejtjeit.).

A Kalifornia Egyetemen kifejlesztett eljárás első lépésében helyi érzéstelenítés alatt kisszámú őssejtet emelnek ki a donor - illetve a beteg esetleg épen maradt - szeméből. Ezután vékony - mindössze egy sejt vastagságú - réteget képeznek belőlük, s egy steril hártya felszínére viszik fel őket, amely keretként szolgál további osztódásukhoz. Az így kialakuló és vastagodó alakzat aztán már alkalmas a beültetésre, ami után az őssejtek elvégzik a feladatukat, s érett sejtekké alakulva helyreállítják - vagy jelentősen javítják - a látást. 14 esetből 10-ben legalábbis ez történt, ami nagyszerű eredménynek számít. (Az eljárás részletesebb leírását lásd az ábra alatt).



Szaruhártya előállítása őssejtek segítségével. Az eljárás lépései:
- szaruhártya őssejteket tartalmazó szövet vétele a páciens egészséges szeméből vagy donorból;
- a szövet tisztítása, majd az őssejtek növesztése táptalajon, laboratóriumi körülmények között - az őssejtek 1 sejt vastagságú szaruhártya sejtréteget hoznak létre;
- a szaruhártya sejtek - köztük a túlélő őssejtek - felvitele egy steril biológiai membránra; a sejtek egy részét lefagyasztják, hogy később is felhasználhassák őket;
- a membránon a sejtek folytatják osztódásukat, s egy 5-10 sejtréteg vastagságú szövetet hoznak létre, amely ötvözi a membrán mechanikai tulajdonságait (rugalmasság és nyújthatóság) és a szaruhártya szövet biológiai jellemzőivel;
- az így előállított szövetet beültetik (gyakorlatilag bevarrják) a páciens szemébe, miután a beteg vagy sérült szaruhártyát eltávolították. (Ábra: UC Davis Medical Center)

A szaruhártya őssejtjei természetes állapotban a szaruhártya külső felszíne alatt találhatók, s akkor fejlődnek érett, működőképes sejtekké, amikor a szaruhártya egyes sejtjei elöregednek vagy egy sérülésben elpusztulnak, így le kell cserélni őket. Számos esetben azonban - például égési sérüléseknél, nagyfokú besugárzásnál, vegyi anyagok vagy daganatok hatására - a szaruhártya őssejtjei is elpusztulhatnak, így nincs miből pótolni a veszteséget. Ebben az esetben a hagyományos műtétek önmagukban nem segítenek, mivel ott csak a szaruhártya legkülső rétege kerül átültetésre. Nem elég az sem, ha csupán őssejteket juttatnak a szembe, mivel a sérült, roncsolt felszínen általában nem tudnak megfelelően osztódni.

S. T.

Ajánló:

Az eredeti sajtóanyag angol nyelven (részletes információkkal) a UC Davis Medical Center honlapján. Angol nyelvű szaklap. Magyar nyelvű összefoglaló anyag ábrákkal és képekkel.

Korábban:

Részletesebb leírás az őssejtekről, további linkekkel. Sokan nem látunk élesen távolra szemüveg vagy kontaktlencse nélkül. Bármilyen divatosak, korszerűek is ma már ezek a segédeszközök, használatuk mégis sok kellemetlenséggel jár. Az idők folyamán számos kísérlet történt a probléma tartós orvoslására, ezek közül a jelenleg legígéretesebbet, a lézeres szemműtétet mutatjuk be.