A vérképző őssejtek emberben is májsejtekké alakultak<br/>

Vágólapra másolva!
Bit kutatóknak első ízben sikerült kimutatni, hogy a vöröscsontvelő vérképző őssejtjei az emberi szervezetben is képesek májsejtekké átalakulni. Talán már a közeljövőben lehetővé válik a májbetegségek saját csontvelővel való kezelése.
Vágólapra másolva!

Egészséges emberi májszövet mikroszkópos képe.Mint arról korábban beszámoltunk, amerikai kutatóknak a közelmúltban első ízben sikerült a vérképző őssejteket rábírniuk arra, hogy működőképes májsejtekké fejlődjenek, s az eljárással sikeresen kezelték egerek májbetegségeit. Brit tudósok most annak felfedezéséről számoltak be, hogy a vérképző őssejtek az emberi szervezeten belül is átalakulhatnak működőképes májsejtekké, így az átültetett vöröscsontvelő a károsodott májszövet regenerálására is felhasználható.

Nick Wright professzor (Imperial Cancer Research Fund) szerint hamarosan lehetővé válik a páciens májbetegségének saját csontvelőjével való kezelése, a kilökődés veszélye nélkül. A nem túl távoli jövőben talán az is megoldhatóvá válik, hogy a genetikai rendellenesség miatt nem funkcionáló májat az őssejtekbe jutattott terápiás gén bevitelével gyógyítsák.

Férfisejtek, női sejtek

A jelenlegi kutatások során olyan nők májsejtjeinek genetikai analízisét végezték el, akik férfi donoroktól kaptak vöröscsontvelőt. A DNS-vizsgálatok - amelyek segítségével azonosíthatók a férfiaktól származó sejtek - kimutatták, hogy "férfi"-májsejtek jelentek meg a női páciensekben, ami arra utal, hogy a férfiakból átültetett csontvelő őssejtjeinek egy része elkezdte a beteg máj sejtjeinek pótlását. Egy másik esetben olyan férfiak mássejtjeit vizsgálták, akik teljes májat kaptak női donoroktól. Az átültetett májban is megtalálták a "férfi"-májsejteket, ami azt jelzi, hogy az idegen, "női" májba a befogadó szervezet vérképző őssejtjeiből származó májsejtek épültek be.

Az őssejtekkel kapcsolatos biológiai kutatásokról már több ízben beszámoltunk az [origo]-ban. A jelenlegi eredmények további bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy e speciális sejtek nagy szerepet játszhatnak a jövő - akár a közeljövő - gyógyítási módszereiben. Az őssejtekkel való kísérletek fő célja, hogy átültetésre alkalmas szerveket és szöveteket hozzanak létre olyan sejtekből, amelyek még osztódási képességük teljes birtokában vannak, s még egyáltalán nem vagy csak részlegesen kötelezték el magukat valamilyen fejlődési irányba. Az őssejt-biológia eredményeinek legfontosabb alkalmazási területei várhatóan a Parkinson- és Alzheimer-kór, illetve a szív- és keringési rendellenességek kezelésében lesznek, de számos új információ születhet a különféle fejlődési zavarok természetéről is.

S. T.

Ajánló:

A BBC cikke angolul. Őssejttani ABC - egy nagyszerű bevezető anyag az őssejt-biológiához (angol nyelven), remek ábrák kísértében.

Korábban:

2000. április 17. Újabb kutatások eredményei szerint az őssejtek képesek arra, hogy a beteg vagy sérült szövetbe vándoroljanak s pótolják az elpusztult sejteket. Ez új kezelési távlatokat nyithat az olyan kényes helyeken, mint az agy és a gerincvelő.