A rákbetegségek többségét környezeti tényezők okozzák<br/>

Vágólapra másolva!
A legtöbb rosszindulatú daganatos betegségről nem tudjuk, hogy keletkezésében mekkora szerepet játszanak az örökletes és a környezeti hatások.
Vágólapra másolva!

Migrációs tanulmányok, földrajzi különbségek és még számtalan tényező vizsgálata alapján ma úgy vélik, hogy a rosszindulatú daganatos betegségek 80-90 százalékának kialakulását nem genetikai, hanem környezeti tényezők okozzák.
A kétféle ok megkülönböztetésének klasszikus módszere az ikervizsgálat. Ebben a teljesen azonos genetikai anyagú egypetéjű ikrek, nem egypetéjű ikrek és testvérek, valamint egymással rokonságban nem lévő személyek rákbetegségi statisztikáját vizsgálják. Természetesen még az egy családban halmozottan előforduló daganatos betegségek esetén sem biztos, hogy a kiváltó ok genetikai, hiszen vannak olyan rákos betegségfajták, melyeket vírusok, kémiai anyagok vagy ionizáló sugárzás is kiválthat.
Egy skandináv kutatócsoport csaknem 45 ezer ikerpárra vonatkozó rákstatisztikákat átvizsgálva arra a következtetésre jutott, hogy a genetikai tényezők leginkább a prosztatarák keletkezését okozzák (42 százalék). A rosszindulatú béldaganatok körében a genetikai anyag 35, az emlőrák esetében 27 százalékban kiváltó ok. Hasonlók az arányok a gyomor- és tüdőráknál is. A rosszindulatú daganatos betegségek többségében az örökletes tényező, mint kiváltó ok 15 százalék alatti.

(Élet és Tudomány)

Ajánló:

Korábban:

2000. január 31. Amerikai kutatók szenzációs képeket készítettek, amelyeken a daganatok kialakulásának legkorábbi fázisát láthatjuk. 2000. február 8. Az Aromasin nevű új mellrákellenes gyógyszer - amelynek az elérhetőségét január 24-én jelentette be a gyártó cég - nagy visszhangot váltott ki Németországban. 1999. október 26. Szinte minden betegség hátterében valamiféle genetikai rendellenesség húzódik meg.