Csillagászattal a rák ellen<br/>

Vágólapra másolva!
A gamma-csillagászat számára kifejlesztett detektor speciális változata hamarosan emlődaganatos nők sokaságát mentheti meg a hónalji nyirokcsomók kivételének fájdalmas műtétjétől.
Vágólapra másolva!

Illusztráció.A műszer segítségével az emlődaganatból származó rákos sejtek szétterjedését lehet majd nyomon követni, az eddigi módszernél jóval kisebb sebészeti beavatkozással. A jelenlegi eljárás során eltávolítják a hónalji nyirokcsomókat, hogy szövettani vizsgálatokat végezhessenek rajtuk. Ez fájdalmas és csúnya sebhelyeket hagyó műtét, amely után gyakran lépnek fel különféle komplikációk.

A gamma-detektor segítségével lehetővé válik, hogy az orvosok pontosan megállapítsák a daganathoz legközelebb lévő nyirokcsomó pontos helyzetét. Ezt a nyirokcsomót aztán viszonylag kis beavatkozással, az eddigieknél jóval kevesebb roncsolással lehet majd kiemelni a vizsgálatokhoz. Az eddigi tapasztalatokból kiderült, hogy amennyiben a legközelebbi nyirokcsomó még nem tartalmaz rákos sejteket, akkor a többi nyirokcsomó is "tiszta".

A műszer kifejlesztése Matthew Dallimore csillagász nevéhez fűződik (Southampton University). A teljes méretű prototípust gamma-csillagászati célokra szánják, s ennek egy kisebb változata alkalmazható a gyógyításban. A műszer használata előtt a páciensnek gyorsan elbomló radioaktív anyagot injekcióznak be, amely gamma-sugarakat bocsát ki. A nyirokcsomókban felhalmozódó idegen anyag a detektor számára nagy biztonsággal kimutatható. Dallimore bízik benne, hogy műszere más daganatok esetében is használható lesz.

Ajánló:

A BBC cikke angol nyelven, további információkkal. A Southampton University eredeti sajtóanyaga, további információkkal.