Mesterséges mellbimbó<br/>

Vágólapra másolva!
Amerikai kutatók bejelentették, hogy sikeresen befejezték az első kísérleteket a laboratóriumban mesterségesen létrehozott emberi mellbimbókkal.
Vágólapra másolva!

Illusztráció.A főleg rekonstrukciós mellplasztikához kifejlesztett mellbimbókat sertés füléből nyert porcsejtek kitenyésztésével állították elő, és egyes szakértők szerint sokkal jobban alkalmazhatók, mint az eddig használt technikával, a beteg bőréből kialakított mellbimbók, melyek legtöbbször nagyon is laposra sikerültek. Ugyanakkor - bár a mellbimbók kialakítása is fontos - a biotechnológiai cégek mégis leginkább a beteg saját zsírszövetéből növesztett mellpótlás technológiájáért versenyeznek.

A mesterséges mellbimbót megalkotó cég, a Curis (Cambridge, Massachusetts, Egyesült Államok) szerint a mesterségesen növesztett női mell piaca hatalmas - főleg Nagy-Britanniában, hiszen ott a legnagyobb a mellrákos mellmegbetegedések aránya (évi 26 000 új beteg). A saját testszövetek növesztése sokkal nagyobb keresletet válthat ki, mint az eddigi technológiák, hiszen felválthatja a mellimplantátum-beültetést, mely kellemetlen mellékhatásokkal is járhat. A Curis még fejlesztési fázisban lévő mellnövesztési eljárásában a beteg valamely testrészéből éretlen zsírsejteket vesznek ki, és ezeket tenyésztik ki egy előre megformázott vázszerkezetben, majd beinjektálják az új szövetet a mellbe.

(Jövőnéző)

Ajánló:

Angol nyelvű sajtóanyag a Curis honlapján.

Korábban:

Ha egy nőtől megkérdezik, milyen betegségtől fél legjobban, szinte bizonyosra vehető, hogy a mellrákot fogja említeni. És tévedés az hinni, hogy ez csak fiatal korban, meghatározható élethelyzetben és bizonyos foglalkozásúak esetében van így. Pedig a rákbetegségek közül éppen az emlőrák az, amelyik igen jó eséllyel gyógyítható. De a mell szimbolikus jellege miatt - hiszen a nőiesség és az anyaság testesül meg benne - különösen fájdalmas beletörődni az elvesztésébe.