Telomérák: a kromoszómák védősapkái<br/>

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A sejtek kromoszómáinak végein speciális DNS-szakaszok találhatók, amelyek ugyan nem tartalmaznak géneket, mégis nélkülözhetetlenek a kromoszómák fennmaradásához.



Az ember esetében 250-1500 darab ismétlődő szekvenciából állnak (TTAGGG, vagyis a timin, adenin és guanin nevű szerves bázisokból). E teloméráknak nevezett képletek "molekuláris sapkaként" működnek, megvédve a kromoszómákat a lebomlástól. (A képen emberi kromoszóma telomérái láthatók, piros színben.)

A kromoszómákról, génekről, szerves bázisokról az [origo] genetikai háttéranyagában olvashat részletesebben.

A telomérák minden egyes sejtosztódás során rövidülnek, így afféle öregedési óraként is működnek, jelezve, hány osztódás lehetséges még a sejt számára anélkül, hogy a kromoszómák géneket tartalmazó szakaszai károsodhatnának. Ha végleg elkopnak, akkor ez jelzés az adott sejtek számára, hogy "öngyilkosságot" kövessenek el, vagyis bekövetkezik a programozott sejthalál.

A halhatatlan sejtek azonban kijátsszák ezt a folyamatot, mivel ezekben egy telomeráz nevű enzim működik. Ez folyamatosan pótolja a telomérák veszteségeit, új szakaszokkal toldva meg őket. A sejt így korlátlan ideig képes osztódni. Ez jellemző a daganatos sejtekre is, amelyek 90%-a tartalmaz telomerázt, s az enzim aktivitása a legtöbb esetben összefüggésbe hozható a daganat agresszivitásával.

Laboratóriumi körülmények között már sikerült daganatos sejtek pusztulását előidézni a telomeráz enzim működésének gátlásával. A telomeráz azonban egyes normális, intenzíven osztodó sejttípusban - pl. a csontvelői őssejtekben vagy az ivarsejtekben - is életfontosságú, tehát a daganatos sejtek halhatatlanságát olyan megoldással kell gátolni a telomeráz kiiktatásával, hogy az ne ártson más, egészséges sejteknek.

A témához kapcsolódó cikkek az [origo]-ban

Az első univerzális rák elleni vakcina-jelölt ígéretes laboratóriumi eredményei
2000. szeptember 5. Amerikai kutatók nagyszerű eredményeket értek el egy olyan vakcinával, amely széleskörűen lenne alkalmazható a daganatok ellen. A telomeráz enzim egy bizonyos részletét felhasználva olyan immunsejtek fejlődését serkentették, amelyek laboratóriumi körülmények között számos különféle típusú tumorsejtet öltek meg, s kísérleti állatokban is lassították a daganatok fejlődését. Az eredmények arra utalnak, hogy a telomeráz alapú vakcina egy leendő, univerzális vakcina-komplex fontos alkotórésze lehet.

Az "örök fiatalság fehérjéje" rákkeltő hatású - új eredmények
2000. június 19. Egy enzimhatású fehérje, amelynek segítségével az emberi sejtek bőséges utánpótlását biztosíthatnák például a szervátültetésekhez, az új kutatások szerint rákkeltő hatásúnak bizonyult.

Halhatatlan sejtek halála - öregedésre késztetett emberi daganatos sejtek
1999. december 14. A dallasi Southwestern Medical Center tudósai daganatos sejtek pusztulását idézték elő a telomeráz enzim működésének gátlásával.

Túl gyorsan öregszik Dolly?
1999. június 7. Valószínű, hogy a világszerte ismert klónozott birka érzékenyebb lesz a betegségekre, és nem éri meg az öregkort. Skót tudósok szerint ennek oka az lehet, hogy génjei egy 6 éves fajtársából származnak.

Ajánló:

A telomérákkal és a telomeráz enzimmel kapcsolatos kutatási és szemléltető anyagok a legegyszerűbben innét érhetők el. A gazdag információforrást bőséges linkgyűjtemény egészíti ki. Érdemes ide ellátogatni a remek Shockwave animációk miatt! Szenzációs oldal, ahol az ember kromoszómáinak "végeire" kattintva igazi képeket tekinthetünk meg a jelöléssel láthatóvá tett telomérákról.