Klónozás: a fajok megmentése megkezdődött<br/>

Vágólapra másolva!
A tudósok első alkalommal klónoztak egy veszélyeztetett állatfajt, egy másik faj petesejtjét felhasználva. Nem biztos azonban, hogy ez lenne az üdvözítő megoldás.
Vágólapra másolva!

A szóban forgó állat az ázsiai dzsungeltulok (Bibos gaurus), egy Indiában és Burmában őshonos, szarvasmarhaszerű élőlény, amelynek egyedszáma 36 000-re fogyatkozott a vadászat és főként élőhelyének pusztítása miatt.

Bessie - "egy faj megmentője"
egy korábbi cikkünk elején olvashatnak

A klónozási technikák jelenlegi alacsony hatásfokára jellemző, hogy a kísérletek során 692 darab petesejtet használtak fel a kutatók. Ebből 32 került beültetésre szarvasmarhákba, de csak 8 esetben alakult ki vemhesség. Öt állat elvetélt, további két esetben pedig maguk a kutatók szakították meg a terhességet, hogy az embriókat vizsgálni tudják. Így egyedül egy Bessie nevű tehén (felső kép) maradt vemhes, aki tehát novemberben hozza világra nem mindennapi utódját.

A pandát is klónozhatják

Ő már nincs többé - egyelőre?

Számos kutató gondolja, hogy a kihalás szélén álló fajok megmentésének egyetlen lehetséges módja a klónozás lehet. Valójában azonban ez nem sokat segít a veszélyeztetett élőlényeken, mivel pusztulásuk alapvető oka élőhelyük megsemmisítése. Becslések alapján a madarak 11-, az emlősök 25- és a halak 34%-a veszélyeztetett.

[origo]

Ajánló:

Részletek a cikkben szereplő hegyi kecskéről, képek kíséretében (spanyol nyelven).

Korábban:

2000. október 3. Hat egymást követő klón-nemzedék vizsgálatai arra utalnak, hogy az idő előtti öregedés nem feltétlenül a klónozás velejárója.