Vizuális szexközpont azonosítása a férfiagyban<br/>

Vágólapra másolva!
Francia kutatók valószínűleg megtalálták azt a területet a férfiagyban, amely kulcsszerepet játszik a nemi izgalom kialakításában. Persze sokan azt gondolhatják, ez nem volt nehéz feladat.
Vágólapra másolva!

A kutatások célja annak megállapítása volt, hogy mely agyi területek állnak közvetlen kapcsolatban a vizuális inger hatására bekövetkező nemi izgalom kialakulásával.

A kísérleti alanyoknak - kilenc egészséges heteroszexuális férfinak - a vizsgálathoz alkalmas fényképeket és rövidfilmeket mutattak be, miközben nyomon követték agyműködésük változásait, illetve folyamatosan mérték pulzusukat és vérnyomásukat, továbbá tesztoszteronszintjüket. A képeket aszerint kellett osztályozniuk, hogy melyeket találják valóban izgatónak, s melyeket egyszerűen szórakoztatónak.

A vizsgálatok során az agy egyik része különösen aktívnak bizonyult. A szóban forgó terület a claustrum, amely a nagyagy halántéklebenyének egyik úgynevezett szürkemagva (a kéreg alatt elhelyezkedő idegsejt-csoportosulása). A claustrumról egyelőre nem sokat tudunk: feltételezhető, hogy az insula ("sziget") nevű agyi területről vált le, s nem tisztán szürke magterület.

A claustrum nem az egyetlen olyan területe az agynak, amely kapcsolatban áll a nemi izgalom kialakulásával, de lehetséges, hogy az egyik legfontosabb.

A kutatásokat pozitronemissziós tomográfiával (PET) végezték. E vizsgálati módszer segítségével élőben (in vivo), valós idejű változásokat követve figyelhető meg az agyműködés. A módszer lényege, hogy igen gyorsan lebomló radioaktív anyagokkal megjelölt, ártalmatlan vegyületeket juttatnak a szervezetbe, amelyek pozitronkibocsátását és agyi elhelyezkedését követhetik nyomon speciális műszerrel. Működés közben figyelhetők meg például azok az agyterületek, ahol valamilyen hatásra megnövekszik a vérellátás vagy a cukorfelhasználás szintje, vagyis azok a helyek, amelyek éppen a legaktívabbak. A PET alkalmazása óriási fejlődést hozott az agykutatásban.

A felfedezés előrelépést jelenthet a pszichés zavarokból adódó szexuális problémák természetének mélyebb megértésében. Jerome Redoute és kollegái (Center for Medical Research of PET, Lyon, Franciaország) részletes beszámolója a Human Brain Mapping c. szaklap novemberi számában jelenik meg.

[origo]

Hogy a cikk bevezetőjében szereplő második mondat is értelmet nyerjen, szemügyre kell vennünk a lent látható, sokaknak bizonyára már ismerős ábrát, amely a férfi agyműködés központjait egészen más megközelítésben ábrázolja. Bár az ábra nem tudományos eredményeken alapul, sokak szerint jobban kifejezi a valóságot.





Ajánló:

A BBC cikke angol nyelven. A claustrum területe 12-es számmal jelölve látható. A Human Brain Mapping című szaklapban megjelenő cikk tartalmi kivonata.

Korábban:

A kutatók előtt ismert tény, hogy a küzdősportok versenyzői jobban teljesítenek a versenyen, ha a mérkőzés előtt nemi vágyaikat kielégítették. Ezen a tényen elgondolkodva vetődött fel a kérdés, hogy vajon a szex agressziót vált-e ki? Bár a tudomány számára nem léteznek tabuk, mégis különlegesnek számítanak azok a vizsgálatok, amelyeket holland tudósok végeztek el: szeretkezés, illetve nemi izgalom közben tanulmányozták a nemi szervek alakváltozásait. Brit kutatók szerint sikerült azonosítani azokat az agyterületeket, amelyek az igaz szerelem érzéséért felelősek. Egy skót pszichológus vizsgálatai alapján arra a következtetésre jutott, hogy ha valaki rendszeresen él szexuális életet, akkor akár hét évvel fiatalabbnak is kinézhet igazi korához képest.