Az evolúciós siker illata<br/>

Vágólapra másolva!
A csimpánzok és az emberek DNS molekuláiban lévő apró eltéréseket összehasonlítva izraeli kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az emberi faj felemelkedéséhez mintegy 1000 szaglóreceptor génjeinek változásai is hozzájárultak.
Vágólapra másolva!

Tudósok úgy vélik, hogy szaglásunk meghatározó szerepet játszott az evolúció során, mivel segítette kőkorszaki őseinket a vadászatban, a mérgező ételek elkerülésében és a társválasztásban is.

A csimpánzok és az emberek DNS molekuláiban lévő apró eltéréseket összehasonlítva izraeli kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az emberi faj felemelkedéséhez mintegy 1000 szaglóreceptor génjeinek változásai is hozzájárultak. Véleményük szerint a szaglóreceptorok változásainak hátterében álló mutációk azon ritka molekuláris alkalmazkodási mechanizmusok egyikéhez vezettek, amelyek az ember esetében követhetők.

Újabb kutatások szerint - bár a modern világban való mindennapi léthez már nincs szükségünk kifinomult szaglásra - ennek az érzékszervnek még mindig fontos szerepe van például a szexuális vonzalom kialakulásában.

A Weizmann Tudományos Intézet munkatársai az emberi DNS-állomány 17. kromoszómájának arra a területére koncentrálták kutatásaikat, ahol kb. 1000 különböző szaglóreceptor génje található. Ezeknek nagyjából a fele működik, a többi - melyeket pszeudogéneknek nevezünk - már nem fejeződik ki.

Az emberek és csimpánzok DNS állományának összehasonlítása volt a kulcs annak megfejtéséhez, vajon hogyan és miért alakult ki szaglóérzékünk. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az általunk ma is használt gének a természetes kiválogatódás mechanizmusán keresztül fejlődtek ki.

"Képzeljük el, hogy mindenki azonos génekkel és adottságokkal rendelkezik, és akkor egy ember mutáns génnel születik, melyből aztán előnye származik" - mondta Yoav Gilad, aki a kutatások nagy részét végezte. "Jobb lett például a szaglóérzéke. Olyan szagokat is megérez, amiket rajta kívül senki más. Legyen ez a szag mondjuk egy mérgező növényé. A szag alapján ő tudja, hogy ártana neki, míg mások talán megkóstolják. Így tehát új adottsága előnyhöz juttatta őt. Előbb vagy utóbb ez a géntípus aztán elterjedhet az egész populációban."

Kémiai vonzalom

A tanulmány felvet egy érdekes kérdést: miért maradt fenn az éles szaglás képessége, ha egyszer nincs többé rá szükség?
Egy elmélet szerint a szagoknak még ma is szerepük van a szexuális vonzalom létrejötténél (lásd egyik korábbi cikkünkben). "Manapság nehéz lenne elképzelni olyan helyzetet, melyben túlélésünk azon múlna, hogy képesek vagyunk-e megérezni egy szagot" - mondja Dr. Mark Seielstad (Harward School of Public Health). "De egyre csak gyűlnek a bizonyítékai annak, hogy a társválasztásunkat erősen befolyásolják a különféle illatok."

P. P.

Ajánló:

A BBC cikke angol nyelven. Az orr az egyik legfinomabb érzékszerv. De mi valójában a szaglás, és mennyire tudjuk megjósolni, hogy milyen vegyületek idéznek elő különböző szagokat? - teszi fel a kérdést Charles Sell, a Quest International szerves kémiai részlegének vezetője.

Korábban:

2000. március 6. Egy dél-amerikai egyetemen végzett kutatás eredményeként bebizonyosodott, hogy a nők leginkább az orrukkal választják ki potenciális partnereiket. Biológusok és pszichológusok vizsgálták a vállalkozó szellemű hölgyeket az ún. "átizzadtpóló-teszttel", pontosabban a férfiszagokra adott szexuális reakcióikat. Kíváncsiak voltak arra is, hogy nők csak szag alapján meg tudják-e különböztetni a "jó pasikat" a kevésbé szemrevaló társaiktól. 1999. június 28. Betegségeink ma már egyre nehezebben rejtőzhetnek el, de ennek oka a folyamatosan fejlődő technika mellett abban a régóta nem változó emberi műszerben is keresendő, amit orrnak hívunk. A "szagtudomány" számos más hasznos eredménnyel is büszkélkedhet.