Minden eddiginél kisebb főemlősfajok<br/>

Vágólapra másolva!
Egy nemzetközi kutatócsoport az egérlemurok három új fajára bukkant Madagaszkáron, amelyek minden eddig ismert főemlősnél kisebbek.
Vágólapra másolva!

A felfedezést a sziget nyugati erdőségeiben folytatott tudományos kutatások során tették. Tizenkét különböző földrajzi helyről származó egérlemurokat hasonlítottak össze méretük, fogazatuk, koponyaformájuk és egyéb jellemzők alapján. Az állatokat hét fajba lehetett csoportosítani, melyek közül három új volt a tudósok számára. Az eredményt genetikai tesztek erősítették meg.



A lemurok fán élő, primitív, igen apró termetű főemlősök, amelyek kizárólag Madagaszkáron és a közeli Comore-szigeteken élnek. Legkisebb képviselőik kifejlett állapotban mindössze 30-50 grammot nyomnak, testük pedig 200-300 mm hosszú. Élőhelyük pusztulása miatt erősen veszélyeztetett fajoknak számítanak.



Madagaszkáron kb. 100 emlősfaj él, s többségük máshol nem is fordul elő. A sziget mintegy 165 millió éve szakadhatott le az afrikai kontinensről, élővilága azóta jórészt elszigetelten fejlődik, nagyszerű lehetőséget kínálva az evolúcióbiológiai kutatásokhoz. A lemurok különleges fontosságát az adja, hogy ők a legősibb, legprimitívebb élő főemlősök. Egyes kövületeik 58 millió évre tekintenek vissza. Evolúciójuk vizsgálata az emberhez vezető útról is fontos információkkal szolgál.

A majmok, az emberszabású majmok és az ember néhány őse olyan apró volt, hogy elfért volna egy ember hüvelykujjának a tetején (lásd korábbi cikkünket).

Ajánló:

Az eredeti sajtóanyag további információkkal a Field Museum honlapján.

Korábban:

2000. március 21. Kína keleti részén került elő az eddig ismert legkisebb főemlős, egy 45 millió évvel ezelőtt élt ősmajom. Az új lelet segít kitölteni egy hézagot a főemlősök törzsfáján.