Hívő rákkutató az [origo] társalgójában: vendégünk Hidvégi Máté<br/>

Vágólapra másolva!
Január 16-án, kedden 14 órától az [origo] társalgójának vendége lesz Hidvégi Máté biokémikus, az Avemar nevű daganatellenes hatású búzacsíra kivonat feltalálója. A hívő kutató - számtalan tudományos címe mellett - a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend tagja.
Vágólapra másolva!

Az MSC kódnevű fermentált búzacsíra kivonat jelenleg még csak táplálék-kiegészítőként van forgalomban, Avemar néven. Az eddigi biológiai vizsgálatok alapján az immunrendszert erősítő és daganatellenes hatású szer most azért került ismét az érdeklődés középpontjába, mert megszülettek az első értékelhető klinikai eredmények. Bár a molekuláris hatásmechanizmus még nem teljesen ismert, a vizsgálatok statisztikailag is értékelhető különbségeket mutatnak az áttétképződések számában és jelentkezésük idejében. Az ígéretes - és részben már bizonyított - szer feltalálója Hidvégi Máté professzor, aki január 16-án, kedden 14 órától az [origo] társalgójának vendége lesz.

Hidvégi Máté Budapesten született, 1955. november 9-én. Középiskolai tanulmányiat az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnáziumban végezte, majd diplomáit a Budapesti Műszaki Egyetem, Vegyészmérnöki Karán, az ELTE Természettudományi Karán és a SOTE Általános Orvosi Karán szerezte. Többszörös külfüldi ösztöndíjas kutató, a műszaki és biokémiai tudományok doktora, a kémiai tudományok kandidátusa. Az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia (Salzburg) rendes tagja. A Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend tagja. A Szent István Akadémia rendes tagja. A University of Manitoba tudományos főmunkatársa. Nős, két gyermek apja.

Természettudományos kutatásaiban kezdetben az élet eredetének problémáival foglalkozott. Kidolgozta és publikálta a biológiai mebránok biogenezisének és evolúciójának egy lehetséges útját. Kidolgozta egy hipotetikus őssejt szerveskémiai és reakciókinetikai modelljét. Eredményeire tankönyvek is hivatkoznak.

Matematikai modelleket dolgozott ki fehérjék biológiai értékmérésére. Társkutatókkal közösen létrehozott és szabadalmaztatott egy közeli infravörös spektroszkópiai mérésekkel támogatott számítógépes takarmányozási tanácsadó rendszert.

Amerikai kutatókkal közösen felfedezett és publikált egy biológiai ritmus-formát, amellyel a magasabb rendű állatok növekedése jellemezhető.

Nevéhez fűződik többek között az instantizált gyógynövény kivonatok magyarországi gyártásának és gyógyászati felhasználásának bevezetése és ezzel az ún. gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmények egyik első generációjának kifejlesztése.

Az Esterin nevű, koleszterin-szint csökkentő tabletta feltalálója. Készítményét - Magyarország mellett - több országban is engedélyezték (USA, Hollandia, Litvánia, Szlovákia, Bulgária, Svédország, Izrael, Ausztria). A találmánya szerinti készítmény hatásmechanizmusa ma már egyetemi tananyag. A haifai Technion orvosi karán az Esterin külön kutatómunka és publikáció tárgya.

A nazálisan alkalmazható influenza vakcina magyarországi kifejlesztésének egyik kezdeményezője.

A Vajmarin elnevezésű vajhelyettesítő élelmiszer egyik feltalálója.

Két szakkönyve, tizenkét szabadalma és kb. száz publikációja, előadása és könyvfejezete van. Három szaklap szerkesztőbizottsági, ill. szakmai tanácsadó testületi tagja, több (népszerűen tudományos) gyógyszerészeti lap külső munkatársa.

A Magyar Élelmezésipari Tudományos Egyesület (MÉTE), a Magyar Irodalomtörténeti Társaság és az American Association for the Advancement of Science (AAAS) tagja, a MÉTE szaklapja (Élelmezési Ipar) szerkesztőbizottsági tagja, az International Association for Cereal Science and Technology (ICC) a gabonák táplálkozási jelentőségével foglalkozó munkabizottságának (elnök: Prof. Steller, Németország)- és a Federation of European Chemical Societies (FECS) Food Chemistry Division oktatási- és továbbképzési albizottságának (Eurocurriculum for Food Chemists, elnök: Prof. Ruiter, Hollandia) magyarországi delegáltja.

A biológus-mérnök- és az orvosbiológus-mérnök képzések egyik vezető oktatója. Irányításával számos szakdolgozat és diplomamunka készült, valamint három kandidátusi értekezés konzulense és két PhD értekezés témavezetője volt.

Jelenleg a rákos áttétek kialakulását megelőző gyógyszerek (antimetasztatikumok), ill. nutraceutikumok kutatásával foglalkozik. Az Avemar nevű készítményt kifejlesztő nemzetközi kutatócsoport vezetője.

Művelődéstörténeti munkássága főként a magyar-zsidó kultúrát öleli fel. Publikálta Teitelbaum Mózes, Löw Lipót, Löw Immánuel és Scheiber Sándor életrajzát. Felkutatta és közzétette Löw Lipót 1849-es börtönnaplóját. Szerkesztette Löw Lipót magyar nyelvű beszédkötetét. Publikált a magyarországi haszidizmus történetéről.

Szerkesztette és sajtó alá rendezte Domokos Pál Péter Márton Áron erdélyi római katolikus püspökről szóló életrajzát. A kötetet - amelyből a Magyar Máltai Szeretetszolgálat több tízezer példányt eljuttatott Erdélybe - a Szentszék Márton Áron boldoggáavatási perének hivatalos aktái közé iktatta.

Az 1990-es évek régészeti felfedezéseit is figyelembe vevő tanulmányt írt a jeruzsálemi Szent Sír templomról. Új teológiai értelmezést publikált a firenzei Medici-kápolna szoborkompoziciójáról. Felkutatta és közzétette Sigmund Freud kevéssé ismert magyarországi tartózkodásának dokumentumait.

A Magyar Örökség Díjjal kitüntetettek közül a következők laudációját készítette el: Levendel László, Scheiber Sándor, Szántó Tibor, Szent-Györgyi Albert.

A Liget c. irodalmi és ökológiai folyóirat alapító munkatársa, a Magyar Szemle c. művelődési folyóirat könyvszemle írója, az Új Magyar Irodalmi Lexikon munkatársa, a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend ima- és liturgikus könyve szerkesztőbizottságának tagja, több egyetem és szabadegyetem vendégtanára. Művelődéstörténeti esszéi és prózaversei önálló kötetben is megjelentek "Tenyeremre rajzoltalak" címmel.

Ajánló:

Részletes információk az Avemarról. Az [origo] a feltalálót, a klinikai próbákat vezető orvosok egyikét és egy Kaliforniában dolgozó magyar szakembert kérdezett a kutatások jelenlegi helyzetéről.