Rákos sejtek elpusztítására betanított immunsejtek<br/>

Vágólapra másolva!
Brit kutatóknak elsőként sikerült olyan célpontot azonosítani leukémiát okozó rákos sejteken, amely lehetővé teszi szelektív elpusztításukat.
Vágólapra másolva!

Rákos sejtet (balra) támadó T-sejtek
Hammersmith Kórház

A nagyszerű siker egy hatéves kutatómunka eredménye, melynek során először azonosították a célpontot, a WT-1 (Wilms Tumor) gén formájában. A gén a leukémiát okozó rákos sejtekben rendellenes mértékben fejeződik ki, azaz a normálisnál aktívabb.

Ez a felfedezés tette lehetővé olyan immunsejtek kifejlesztését, amelyek hatékonyan megtalálják és elpusztítják az ilyen módon "felcímkézett" sejteket. Az eddig elvégzett laboratóriumi kísérletek eredményei azt mutatják, hogy a módszer bevált: az így kondicionált és klónozással nagy tömegben előállított immunsejtek szelektíven gyilkolták meg a rákos sejteket.

A kutatók reményei szerint két éven belül megkezdődhetnek a klinikai vizsgálatok. Dr. Hans Strauss, a kísérletek vezetője szerint a módszer a leukémia majdnem minden típusának kezelésére alkalmas lehet, sőt kiterjeszthető egyéb daganatos megbetegedésekre (például mell- és a tüdőrák) is.

Ajánló:

Az eredeti sajtóanyag angol nyelven.

Korábban:

2000. április 5. Amerikai kutatóknak első ízben sikerült az immunrendszer ritka, de igen hatékony sejttípusát (az úgynevezett dendritikus sejteket) a rákos sejtek elleni küzdelemre mozgósítani - az emberi szervezeten belül.