Genetikai teszttel a kártérítések ellen <br/>

Vágólapra másolva!
Kormányzati nyomásra állt el dolgozói genetikai szűrővizsgálatától az Egyesült Államok második legnagyobb vasúttársasága. A vállalat genetikai módszerekkel igyekezte kideríteni, alkalmazottai közül kik hajlamosak az ínhüvelygyulladásra, hogy még idejében elkerülje a kártérítési követeléseket.
Vágólapra másolva!

A Burlington Northern Santa Fe Corporation (BNSF) vezetői hétfőn jelentették be, hogy felfüggesztik az egy éve megkezdett génetikai vizsgálatokat, miután az Equal Employment Opportunity Commission (EEOC) (Egyenlő Foglalkoztatási Esélyek Bizottsága) hat munkás védelmében bírósági eljárást kezdeményezett. Az amerikai kormányzat fellépése precedensértékű.




A vasúttársaság képviselői elmondták, a cég orvosai tanácsára kezdeményezték a vizsgálatokat az elmúlt év márciusában. Arra voltak kíváncsiak, vannak-e az alkalmazottak közt olyanok, akik öröklött hajlammal rendelkeznek az ínhüvelygyulladás kialakulására. A munkások ugyanis kártérítést követelhetnek a vállalattól, ha a betegség munkájuk miatt alakult ki, de akkor nem, ha arra genetikailag hajlamosak.

A vasúti munkások egészen addig nem is tudtak a vizsgálatokról, míg egyikük felesége, egy kórházi ápolónő nem kezdett el érdeklődni, miért vesznek jelentős mennyiségű vért a dolgozóktól a rutinvizsgálatok során. Az ápolónő nyomozni kezdett, és kiderült: a vért genetikai vizsgálatok céljára használják fel. A pályakarbantartók szakszervezete, a Brotherhood of Maintenance of Way Employees először panaszlevelet írt, majd maga is jogi eljárást indított. A kormány akkor lépett fel, amikor az egyik alkalmazott megtagadta genetikai tesztek céljára a véradást, és ezért a vállalat fegyelmi eljárást kezdeményezett ellene.

Az American Management Association által megvizsgált 2000 amerikai cég közül hét vállalat alkalmazottain már végzett genetikailag vizsgálatokat. "Nem tudjuk, valójában mennyire elterjedt ez a gyakorlat" - nyilatkozta Vicky Whittemore, a washingtoni Genetic Alliance társelnöke. "Megfelelő körülmények között az önkéntes genetikai vizsgálat elfogadható, de nem hagyhatjuk, hogy a vállalatok visszaéljenek a genetikai információval."

A ember genetikai állomány most közzétett teljes feltérképezése után azonban ennek egyre nagyobb a veszélye, mivel várhatóan egyre több gént sikerül majd megtalálni a jelenleg megszerzett adatbázisban.





Ajánló: