Normális női petesejtek fejlődtek egerekben<br/>

Vágólapra másolva!
Ausztrál kutatók sikeresen megoldották lefagyasztott petefészekszövetek felolvasztását, majd egerekben történő aktiválását.
Vágólapra másolva!

A petefészek szöveteinek tárolása és újbóli alkalmazása alapvető fontosságú azon nők számára, akiknek különféle okok miatt el kell távolítani petefészküket, illetve például egy daganatos betegség során alkalmazott kemoterápia vagy sugárkezelés tönkreteszi azt. E betegeknél - mivel a petefészkek hormontermelése is megszűnik vagy károsodik - gyakran előbb következik be a menopauza.

Míg a hímivarsejtek tárolása és későbbi felhasználása a lefagyasztott ondó segítségével viszonylag egyszerűen megoldható, a petefészek szöveteinek megőrzése és újbóli aktiválása sokkal több problémával jár. A közelmúltban egy amerikai nő esetében már megpróbálkoztak tartósított petefészekszövet beültetésével, de az eljárás nem járt sikerrel: a tüszők fejlődése nem volt megfelelő.

Egy ausztrál kutatócsoport most sikeresen demonstrálta, hogy a lefagyasztott és egerekbe beültetett petefészekszövetek normálisan működtek. Az éretlen petesejteket tartalmazó tüszők a természetes környezetükben lévőkhöz hasonlóan fejlődtek az egerekben. Dr. Debra Gook (Royal Woman's Hospital, Melbourne), a kutatócsoport vezetője szerint ez az első eset, amely megerősítette az emberi tüszők normális növekedésének és fejlődésének lehetőségét ilyen körülmények között. A tüszők működőképességének ilyen magas fokú megőrződése a lefagyasztás alatt azt bizonyítja, hogy a petefészekszövetek tárolása és beültetése reális gyógyítási eljárássá válhat. Általános vélemény szerint azonban erre még éveket kell várni.

Ami a már kifejlett petesejtek fagyasztásos tartósítását és felhasználását illeti, egyelőre ezen a területen sincsenek nagy sikerek: eddig mindössze 30 csecsemő született ilyen módon, s a hatékonysági ráta igen alacsony. A bolognai egyetem kutatói azonban nemrég arról számoltak be, hogy a lefagyasztott petesejt túlélési esélye jelentős mértékben megnövelhető, ha a fagyasztásra használt oldatban megnövelik a szacharóz nevű szénhidrát mennyiségét. A szacharózt arra használják, hogy a petesejt vizet veszítsen a membránján keresztül, mivel a sejt megfagyó víztartalma okozza a legtöbb károsodást. Az olasz kutatók eredményei szerint a szacharóz koncentrációjának megduplázásával a petesejtek túlélési arányát 34-ről 60, megháromszorozásával pedig 82%-ra növelték. Ezek 57%-a mesterségesen megtermékenyíthető volt, s 90%-ukból normális embriók indultak fejlődésnek.

Korábban: