Víruskapcsolat a skizofréniához<br/>

Vágólapra másolva!
Nem kizárt, hogy egy évmilliókkal ezelőtt az emberiség genetikai állományába beépült vírus kapcsolatban áll a skizofrénia kialakulásával.
Vágólapra másolva!

A skizofréniával kapcsolatos tudásunkat ma még sok bizonytalanság övezi. A súlyos elmebetegség hátterében különböző ingerületátvivő anyagokkal működő idegsejthálózatok egyensúlyának megbomlása áll. A skizofrénia kiváltó oka egyelőre nem ismeretes, de valószínű, hogy több tényező együttes hatásáról van szó. A múlt hónapban német kutatók arról számoltak be, hogy egy olyan gént azonosítottak a 22. kromoszómán, amelynek mutációja szerepet játszhat a skizofrénia egyik típusának, az ún. katatón skizofréniának a kialakításában. Amerikai biológusok most egy ősi vírusfertőzés lehetséges szerepét vetik fel.

A Johns Hopkins School of Medicine-ben (Baltimore) skizofréniával diagnosztizált betegek gerincvelői folyadékát vizsgálták, kontrollként egészséges önkénteseket felhasználva. A betegek mintáiban meglepően nagy mennyiségben találták ugyanazon retrovírusok nyomait, amelyek az egészséges emberekben igen kis számban fordultak elő.

A retrovírusok genetikai információi nem DNS, hanem RNS molekulákban tárolódnak. Amikor ez bejut a megtámadott sejtbe, egy speciális enzim segítségével DNS-sé íródik át, amely aztán beépül a sejt genetikai állományába, és azt átprogramozza. Így működik például a legismertebb retrovírus, a HIV is.

Léteznek olyan retrovírusok, amelyek a csíravonalba (az ivarsejtekbe) is képesek beépülni (endogén retrovírusok). Miután ez megtörténik, DNS-sé átalakított genetikai anyaguk nemzedékről nemzedékre továbbadódhat, s a gazdaszervezet minden sejtjében jelen van. Igen valószínű, hogy az emberiség is évmilliók óta hordoz ilyen víruseredetű genetikai információkat.

Az evolúció során, a sorozatos mutációk következtében az endogén retrovírusok genetikai információi általában "elcsendesednek", inaktívvá válnak. Némelyik azonban megőrzi aktivitását, s olyan RNS-molekulák íródhatnak át róla, amelyek aztán kimutathatók a gazdaszervezetben.

A Johns Hopkins kutatói a HERV-W jelzésű retrovírus RNS-ének nyomait az akut skizofréniában szenvedők 29, míg a krónikus betegek 7%-ában azonosították. Egyelőre nem tudják, mitől aktivizálódik ilyen mennyiségben a vírus. A következő lépésben olyan anyagok után kutatnak, amelyekkel megelőzhető lenne ez az aktiválódás, s amelyek így új utat nyithatnak a betegség kezelésében.

A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy eredményeik nem adnak végső választ a skizofrénia kialakulásának okára, csak az egyik lehetséges tényezőt fedezték fel.

S. T.

Ajánló:

A skizofrénia súlyos elmebetegség, amelyet a valósághoz fűződő kapcsolat elvesztése (pszichózis), hallucinációk, téveszmék (téves vélekedések), kóros gondolkodás, a munkaképesség és a társadalmi beilleszkedés felbomlása jellemez. A gyermekkori skizofrénia kóros magatartással és gondolkodással járó betegség, hétéves kor és a serdülőkor kezdete között indul.

Korábban:

2001. február 27. Meglepő biztonsággal állította fel a diagnózist a skizofréniáról egy számítógépes rendszer már a kísérletek korai szakaszában. A neurális hálózatok akár jóval a tünetek jelentkezése előtt képesek megnevezni az amúgy nagyon nehezen felismerhető betegséget.