Veszélyes italok <br/>

Vágólapra másolva!
A legfrissebb amerikai kutatások szerint a "light" és diétás italok édesítésére használt mesterséges édesítőszer, az aszpartam káros hatással lehet a memóriára.
Vágólapra másolva!

Az aszpartamról már a nyolcvanas évek eleje óta - gyakorlatilag azóta, hogy engedélyezték az anyagot - időnként fel-felröppent a hír, hogy roncsolja a memóriát, de miután az ennek bizonyítására végzett kísérletek nem vezettek eredményre és a szer káros hatásait nem sikerült bizonyítani, az aszpartam körüli botrány szép lassan elcsendesedett.

Manapság az aszpartam a legelterjedtebb édesítőszer. Azóta, hogy egy chicagói gyógyszerész, James Schlatter egy kis laboratóriumban feltalálta 1965-ben, az édesítőszer karrierje gyakorlatilag töretlen. Népszerűségét főleg annak köszönheti, hogy édesítőereje 180-200-szorosa a cukorénak, miközben kalóriát szinte alig tartalmaz.

Korábban úgy vizsgálták az anyagnak a memóriára gyakorolt hatásait, hogy arra kérték az aszpartamfogyasztókat, jegyezzenek meg szavakból vagy számokból álló sorozatot, és az eredményeket összevetették az aszpartamot nem fogyasztók teljesítményeivel. Így csak a rövid távú memóriát vizsgálták. Timothy M. Barth, a Texas Christian University pszichológiaprofesszora szerint azonban ezek a vizsgálatok nem a megfelelő típusú memóriára összpontosítottak.

A most végzett, 90 személyre terjedő kutatásából az derült ki, hogy azok a résztvevők, akik rendszeresen ittak aszpartamtartalmú diétás italokat, ugyanolyan jól szerepeltek a memóriavizsgálatokon, mint a nem fogyasztók. Ugyanakkor az aszpartamfogyasztók nagyobb arányban számoltak be hosszú távú memóriazavarról; például arról panaszkodtak, hogy az előre eltervezett napirendjük részleteit rendszeresen elfelejtik, illetve gyakran arra sem emlékeznek, hogy vajon egy feladatot teljesítettek-e vagy sem.

"Ez a típusú memóriazavar pedig nem az, amit a tipikus laboratóriumi vizsgálatban mérni szoktak" - mondja Barth.

Miután eredményeit a közelmúltban a Society for Neuroscience által megrendezett konferencián ismertette, Barth figyelmeztetett arra is, hogy természetesen még korai lenne pálcát törni az aszpartam fölött. Ugyanakkor aggodalmát fejezte ki a rendszeres és hosszú távú fogyasztás gyakorlatilag teszteletlen hatásaival kapcsolatban.

A professzor a Psychology Today című lapban arról is beszámolt, hogy máris sikerült néhány embert megtérítenie: "Doktori hallgatóim közül többen, akik korábban rendszeresen fogyasztottak diétás üdítőitalokat, ma már nem teszik."

Ajánló: