Hatékony Ebola elleni szérum<br/>

Vágólapra másolva!
A betegséget túlélők véréből készített immunszérum megvédte a kísérleti állatokat a rettegett vírus hatásaitól. Nem hivatalos információk szerint emberek esetében is beszámoltak hasonló eredményekről.
Vágólapra másolva!

Az RNS-vírusok csoportjába tartozó Ebola vírusos vérzéses lázat okoz emberben és főemlősökben, amely az esetek nagy részében halálos. A vírus 1976-os első felbukkanása óta folyamatosan próbálkoznak a védőoltás és a kezelés kifejlesztésével, amelyben most a passzív immunizáció, azaz a vírusellenes antitestek fertőzött szervezetbe juttatása játszotta a főszerepet. Az amerikai hadsereg és az Emory Egyetem kutatóinak beszámolója a Journal of Virology c. szaklap 2001. májusi számában jelent meg.

Intenzív sejtválasz

A kísérletek során az állatok egy részénél közvetlenül a bőr alá, a többinél pedig a hasüregbe fecskendezték be a vírusnak egy olyan (élő) változatát, amely egerek fertőzésére képes, de amely az ember fertőzésére képes törzsek egyikéből származik. Az előbbi csoport tagjai túlélték a fertőzést, míg az utóbbiak 6-8 napon belül elpusztultak. A kimúlt állatok vérében ugyan négy nappal a fertőzés után megnövekedett a nyiroksejtek (CD4+ és CD8+ T-sejtek) és az általuk termelt kémiai anyagok (citokinek) mennyisége, de vírus gyors hatásmechanizmusa miatt nem volt idő a sejtek megfelelő mértékű osztódására, így nem lépett fel értékelhető immunválasz. A T-sejtek intenzív reakciója azonban így is új információnak számít, s fontos lépés lehet egy hatékony védőoltás kifejlesztéséhez.

Hatékony antitestek

A túlélő állatok vérében nagy mennyiségben találtak Ebola-ellenes antitesteket (immunoglobulin G, IgG). A vérből ezután immunszérumot készítettek, s más, a vírussal még nem találkozott egereken tesztelték hatásait. A túlélési arány a szérumban lévő antitestek mennyiségével mutatott összefüggést: a szérum akár 100%-os arányban sikeresnek bizonyult, attól függően, hogy milyen mennyiséget kaptak a kísérleti állatok. A szérumot a fertőzés előtt adták be az állatoknak.



Az Ebola vírus 200 000-szeres nagyításban


A kutatók cikkükben két olyan, csak "szóbeszéd" szintjén terjedő információt is érintenek, amelyek hasonló immunizációs eljárásról számolnak be - emberek esetében. Ez azonban nem hiteles, nem bizonyított eredmény, így tudományos szempontból nem is értékelhető.

A folyamat molekuláris részletei még nem ismertek, de az antitestek igen hatékonyan gátolják, vagy legalábbis késleltetik a vírus szaporodását. További, szélesebb körű vizsgálatok szükségesek a szérum valódi hatékonyságának megállapításához.

S. T.

Ajánló:

A Journal of Virology c. szaklapban megjelent cikk kivonata (a teljes szöveg csak díj ellenében érhető el).

Korábban:

Főemlősök esetében először volt sikeres az Ebola elleni immunizáció. A szenzációs eredmény révén "testközelbe" került az emberi védőoltás kifejlesztésének lehetősége. Információk a vírusról és az általa okozott vérzéses lázról.