Rengéshullám döntötte le a harmadik felhőkarcolót

Vágólapra másolva!
A World Trade Center hetes számú épülete 100 méterre emelkedett a két felrobbantott ikertoronytól. Vajon mi vezetett a 47 emeletes felhőkarcoló pusztulásához?
Vágólapra másolva!

A Világkereskedelmi Központ két száztíz emeletes tornya a repülőgépek becsapódása után még körülbelül egy óráig tartotta magát. Alsó-Manhattan épületeit azonnal evakuálták; ennek köszönhető, hogy a harmadik épület összeomlása nem járt halálos áldozatokkal.

A szintén a Világkereskedelmi Központhoz tartozó, Seven World Trade Center nevű 47 emeletes szerkezet helyi idő szerint fél hatkor, mintegy hét és fél órával a déli torony összecsuklása után adta meg magát. A hetes számú épületet, mely napkeltekor még eltörpült a két emblematikus ikertorony mellett, százméteres távolság választotta el a terroristák célpontjától. Vajon mi magyarázza a katasztrófa hasonló arányú kiterjedését?

"Óriás robbanás"

Ahmed Elghazouli, a londoni Imperial College építésze, a földrengésbiztos épületek tervezésének nemzetközi hírű szakértője három tényező összjátékára vezeti vissza a hetes számú épület pusztulását.

Az első tényező a két leomló torony anyagának helyzeti energiája. A felhőkarcolók tömege olyan iszonyatos erővel csapódott Manhattan betonjába, hogy a becsapódások szabályos rengéshullámokat indítottak el, melyek kétszáz méteres körzetben minden épület teherbírását próbára tették.

A középpontból gyűrű alakban kiterjedő hullámok hatása külön-külön is egy nagy erejű robbanás erejével ért fel; és kétségkívül elég volt ahhoz, hogy meggyengítse a hetes számot viselő épület tartószerkezetét.

Valószínű, hogy a környező épületek között több is akad, mely hirtelen sokat vesztett korábbi stabilitásából. Az újabb omlás egyelőre nem kizárt; annyi mindenesetre bizonyos, hogy a kataszrófaelhárítás kezdeti lépései után a statikusoknak a környék összes épületét meg kell vizsgálniuk, mielőtt a manhattani polgárok újra birtokukba vehetik őket.

A rengések hatásához kapcsolódik a második tényező is: a lehulló törmelék okozta rombolás. Bár a két torony gyakorlatilag függőlegesen csuklott össze, nem elhanyagolható mennyiségű beton és acél vágódott a környező házak talapzatába. "Azoknak az épületeknek az esetében, melyeket az omló törmelék közvetlenül eltalált, valószínűleg szerkezeti beavatkozásra lesz szükség".

Miután a rengések hullámai és a becsapódó törmelék eleve meggyengítették a Seven World Trade Center tartószerkezetét, a tűz adta meg a kegyelemdöfést. Elghazouli szerint a 900-1000 Celsius fokos tűz megolvaszthatta az épület támasztékait, de ehhez némi időnek kellett eltelnie. (Amennyiben a rengések és a törmelék nem okoz visszafordíthatatlan károkat, hat-hét óra valószínűleg nem lett volna elegendő az épülettömb teljes elpusztításához.)

"A becsapódás ereje meggyengítette a tartószerkezetet, ám az összeomlás közvetlen kiváltó oka a magas hőmérsékleten égő, kiterjedt tűz volt" - fogalmaz Elghazouli.

[origo]