A hazai leukémia kutatás és kezelés felzárkózik az európai élmezőnyhöz

Vágólapra másolva!
A Semmelweis Egyetem és a Fővárosi Szent László Kórház együttműködésében új Molekuláris Hematológiai Laboratórium nyílt. 2001. május 23-án került átadásra az a berendezés, amelyet a 2000. évi Terry Fox Futás során gyűjtött adományokból ajándékoznak az egyetem leukémia-kutatással foglalkozó tudósainak.
Vágólapra másolva!

Az új módszer bevezetése életeket menthet

Napjainkban a leukémia-kutatás egyik legfontosabb területe a kezelés után visszamaradt leukémiás sejtek sorsának vizsgálata. Nagyon fontos a kemoterápiával, vagy őssejt-transzplantációval kezelt betegek állapotának követése. A betegek jelentős része a kezelés után remisszióba kerül (ami azt jelenti, hogy a betegséget nem lehet kimutatni), ám ezeknek a betegnek csak egy része gyógyul meg végleg, másik részükben újra megjelenik a leukémia (ezt nevezzük relapszusnak). Ilyenkor az ismételt kezelés már sokkal kevésbé hatásos, mint az első. Korábban nem volt olyan módszer, amivel követni lehetett volna a leukémiás sejtek sorsát, így a kezelés utáni két évben minden beteg feje felett ott lebegett a pallos, hogy visszatér az ilyenkor már gyakran halálos betegség.

Az új laboratóriumban most bevezetésre kerülő, ún. "valós idejű kvantitatív PCR" olyan módszer, amely korábban elképzelhetetlen pontossággal követi a kezelés után még mindig jelenlévő leukémia (szakmai zsargonnal minimális reziduális betegség) alakulását. Így lehetővé válik, hogy ebben a korai, csak kvantitatív PCR-rel kimutatható stádiumban korábban és hatékonyabban kezeljék a visszaeső betegeket.

Dr. Bodó Imre főorvos, a Központi Immunológiai Laboratórium Molekuláris Hematológiai Részlegének vezetője az [origo] kérdésre elmondta, hogy ha csak minden egymilliomodik sejt beteg, akkor még van lehetőség a kimutatására. Az új módszerrel hónapokkal korábban lehet majd megállapítani, hogy egy beteg kóros sejtszáma ismét emelkedni kezd.

Terry Fox - futás a rákkutatásért

A Molekuláris Hematológiai Laboratórium fő támogatója a Terry Fox Alapítvány, amely az évente megrendezésre kerülő "Terry Fox Fuss a rákkutatásért" nevű rendezvényével már eddig is több mint 30 millió forintot gyűjtött a magyarországi rákkutatás céljaira, köztük a fent leírt vizsgálatokhoz szükséges berendezés megvásárlására.

A Terry Fox Futás egy kanadai család tragédiájával kezdődött, de ma már nem kizárólagosan kanadai, hanem valódi nemzetközi eseménnyé vált, melynek célja az együttes küzdelem egy határokat nem ismerő betegség ellen. Az elmúlt évben 52 ország 600 pontján szerveztek Terry Fox futásokat az 5000 kanadai futás mellett.

A Terry Fox Alapítvány képviseletében Steiner László, a RÁBA Magyar Vagon- és Gépgyár Rt. vezérigazgatója elmondta, hogy az alapítványhoz befutó pályázatok elbírálása Magyarországon kívül, egy nemzetközi szakértői csoport közreműködésével történik. A nyertesek kihirdetése után - amennyiben egy eszköz, berendezés beszerzéséről van szó -, a gyártókat "megfuttatják", ami azt jelenti, hogy igyekeznek tőlük jelentős árengedményeket kicsikarni. Steiner úr örömmel állapította meg, hogy az eddigi tapasztalatok alapján a beszállító cégek jelentős engedményeket adnak, ráadásul ezt igen készségesen teszik. (A Terry Fox Alapítvány egyébként a "zero overhead" alapítványok körébe tartozik, ahol minden befolyt pénz közvetlenül az elérendő célra fordítódik - a szervezők önkéntességének köszönhetően ugyanis adminisztrációs költségek nem merülnek fel.)

Korábban az [origo]-ban:

Új generációs gyógyszerek és szemléletváltás a rák elleni harcban
2001. május 16. A szakemberek nagyon sokat várnak a daganatellenes gyógyszerek azon új nemzedékétől, amelyek az eddigi kemoterápiás szerekkel ellentétben sokkal pontosabban hatnak, s gyökeres változást hozhatnak a rák elleni küzdelemben.

Ön is bekapcsolódhat a rák elleni harcba
2001. április 3. Egy letölthető, képernyővédőként futó program használatával Ön is segíthet abban, hogy a kutatók gyógymódokat fedezzenek fel a daganatos betegségek ellen. Most először adódik olyan lehetőség számunkra, hogy ha a bonyolult biológia kutatásokba nem is tudunk bekapcsolódni, számítógépeink teljesítményét felajánlhatjuk a rettegett betegség elleni háborúban, valamelyest talán csökkentve a tehetetlenség érzését. Töltse le Ön is a programot!