Kezdetben volt a cincogás

Vágólapra másolva!
Az egérkommunikáció arra utal, hogy az emberi nyelv gyökerei messzire nyúlnak vissza.
Vágólapra másolva!

Egy, a közelmúltban végzett kutatás szerint az újszülött kisegerek az alomban az emberi csecsemő által kiejtett (egyes) hangokhoz hasonlatos cincogást bocsátanak ki, ami azt sugallja, hogy a nyelvi kommunikáció hosszú idővel ezelőtt kifejlődött mechanizmusokon alapul.

Günter Ehret és Sabine Riecke, a németországi Ulmi Egyetem munkatársai rögzítették azokat a vinnyogó hangokat, amelyeket a kisegerek hallatnak, amikor anyjuk csecsét próbálják elérni, vagy éppen úgy érzik, hogy kiesnek az alomból.

Az ilyen hangokra az anyaegér a fészek építésével vagy helyzetváltoztatással válaszol, illetve megnyaldossa kölykeit.

Ehret és Riecke kutatásai során azt találta, hogy az anya azokra a hívásokra válaszol, amelyek legalább három különböző magasságú, elkülönült hangból álló szó-szerű csoportokat tartalmaznak.

Hasonlóképp, az emberi fül olyan magánhangzókat tud könnyedén elkülöníteni, amelyek legalább három elkülönült hangokból állnak. A kutatók később az egérhangokat utánozva mesterséges cincogásokat hoztak létre; majd ezeket, illetve a valódi cincogások felvételeit lejátszották az egéranyáknak.

Próbálkozások útján sikerült egy olyan mesterséges cincogást kialakítaniuk, ami majdnem olyan hatékony, mint az igazi. A hang, mely erős választ vált ki az anyaállatból, három (3,8; 7,6 és 11,4 kilohertz frekvenciájú) hangból áll.

A frekvenciák közti különbség egyezik azzal a legkisebb különbséggel, amit az emlősök füle könnyedén képes megkülönböztetni.

A legalacsonyabb "alaphang" eltávolítása megfosztja a cincogást hatékonyságától, míg a magasabb hangok bármelyikének kiiktatásának hatása kevésbé drámai. Így az egéragy láthatólag leginkább a legalacsonyabb frekvenciájú hangra épít. Akárcsak az emberi agy: nekünk is nehézséget okoz azt a hangot felismerni, amiből eltávolították a basszust.

Az eredmények arra utalnak, hogy egyetlen mechanizmus húzódhat meg az összes emlős hangérzékelésének hátterében, és ez a mechanizmus képezheti az emberi kommunikáció alapját.

"A beszédhangok érzékelése az emlősök hallórendszerében régi evolúciós szabályt követ" - kommentálta Ehret a felfedezést.