Az emberi szív képes a regenerálódásra

Vágólapra másolva!
A legfrissebb orvosi kutatások szerint az emberi szív az eddig uralkodó nézetekkel ellentétben igenis képes a regenerálódásra, a szívroham következtében elhalt szövetek pótlására.
Vágólapra másolva!

Amerikai és olasz kutatóknak nemrégiben sikerült bebizonyítaniuk, hogy donorszívvel élő betegekben a páciens saját őssejtjei beépültek a kapott szívbe és ott új izomszöveteket, illetve véredényeket hoznak létre.

A transzplantáció után az új szívben a szívizomszövetek és a véredények meglepő gyorsasággal növekednek: a kutatók számításai szerint a donorszív szöveteinek mintegy ötödét építik fel a beteg saját sejtjei.

A kutatók olyan elhunyt férfibetegeket vontak vizsgálat alá, akik korábban női donortól kaptak új szívet. A kísérlet során az orvosok a vizsgált páciensek női donorszívében - az átültetés során el nem távolított szív maradványaihoz hasonlóan - a férfiakra jellemző Y kromoszómákra bukkantak.

Szívizomszövet

Az amerikai és olasz kutatók eredményei alapján egyre inkább valószínűsíthető, hogy a szív is rendelkezik az őssejtek legegyszerűbb változatával, az úgynevezett primitív sejtekkel. A kutatók most azon dolgoznak, hogy bebizonyítsák: valóban léteznek őssejtek a szívben, és felhasználhatók a roncsolódott szövetek regenerálására.

"Az eredmények nyilvánvalóvá teszik, hogy a szív igenis képes a megújulásra" - hangsúlyozta Roberto Bolli, a Louisville-i egyetem kutatója. Hozzátette: mérföldkőnek számítana az orvostudományban, ha sikerülne rájönni, hogyan lehet hasznosítani a szívnek ezt a képességét szívrohamon átesett betegek elhalt szívizomszöveteinek regenerálása érdekében.