Lélek és agy - laboratóriumi istenek

Vágólapra másolva!
"A neuroteológusok" néven emlegetett amerikai kutatók arra próbáltak választ keresni, hogyan és miért élnek át az emberek vallásos élményeket.
Vágólapra másolva!

A különféle vallások hívei hasonló tapasztalatokról számolnak be világszerte a vallásgyakorlatok során: a teljesség és a béke érzéséről, öntudatlan állapotról, a világgal való azonosulásról, a fájdalomtól való megszabadulásról, mindent felülmúló örömről és isteni látomásokról.

A "neuroteológusok" néven emlegetett, a Laurentia Egyetem (Ontario, USA) tudósaiból álló csoport arra próbált választ keresni, hogyan és miért élnek át az emberek ilyen tapasztalatokat. Michael Persinger és munkatársai eredetileg a kreativitás és az öntudat természetét kezdték kutatni, s az általuk rögzített agyi aktivitás mintázatainak segítségével hatoltak be a misztikus élmények birodalmába.

A vizsgálatban részt vevő önkénteseket egy külvilágtól elzárt szobában helyezték el. Sem fény-, sem hanghatások nem érték őket, így az alapvető érzőműködésekben szerepet játszó idegsejtek nem kaptak ingereket. A kutatók ugyanakkor elektromágneses úton ingerelték az agy jobb féltekéjét.

Az eredmények szerint bizonyos mágneses mintázatokkal sikerült kiváltani olyan érzéseket, amelyek a vallásgyakorlatok során tapasztaltakhoz hasonlítanak.

Az ABC News kérdésére, miszerint Isten vagy az isteni látomások csupán bizonyos agyi mintázatok termékei-e, Persinger kitérő választ adott, hangsúlyozva, hogy ő és munkatársai nem vitázni akarnak a kérdésen, hanem konkrét méréseket végeznek azon agyterületekkel kapcsolatban, amelyekben ezeket az érzéseket lehet előidézni.

A hit lényegi vonása azonban az, hogy nem igényel bizonyítékokat, így ezt az egészet bárki tudományos "sületlenségnek" is tekintheti. "A hit nem egyenlő a vallásos révülettel, annál sokkal komplexebb dolog" - mondja John Haught, a Georgetown Egyetem (USA) teológia-professzora. "Azok a pillanatok is hozzá tartoznak, amikor Istentől elhagyatva érezzük magunkat."

Persingert valójában nem Isten természete foglalkoztatja. Az alapkutatások gyakorlati felhasználására összpontosít. Köztudott dolog, hogy a hit nagyobb esélyt ad egy-egy betegségből való felépülésre. Ha sikerülne megérteni az ide kapcsolódó érzések, tapasztalatok agyi mintázatát, talán lehetségessé válna annak megértése is, miként gyógyítja az agy - s ezáltal a test - önmagát.