A fiúk tovább maradnak anyjuk méhében

Vágólapra másolva!
A svéd és amerikai orvosokból álló kutatócsoport, amely felfigyelt arra a jelenségre, hogy a fiúk általában hosszabb ideig maradnak az anyaméhben a kislányoknál, egyelőre nem talált elfogadható magyarázatot.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGOAz orvosi gyakorlat szerint egy terhesség akkor számít elhúzódónak, ha 41 hétnél hosszabb ideig tart. Hasonlóan a koraszüléshez, a túl hosszú terhesség is rizikófaktorokat rejt: az így világra hozott csecsemők könnyebben megbetegszenek, sőt halálos betegségek is nagyobb mértékben fenyegetik őket.

"Egyes esetekben a szülést az késlelteti, hogy egy ritka, csak fiúmagzatoknál előforduló enzimhiány hatására túl kevés ösztrogén termelődik a szervezetben" - jelentette ki dr. Michael Divon, a New York-i Lenox-Hill kórház munkatársa.

Divon és svéd kollégái arra voltak kíváncsiak, hogy van-e általános, statisztikailag is kimutatható összefüggés a magzat neme és a terhesség ideje között, ezért összesen több mint 660 ezer Svédországban született gyermek adatait elemezték.

A kutatók megállapították, hogy a fiúmagzatok átlagosan egy nappal tovább élvezik az anyaméh biztonságát. A vizsgált fiúk 26,5 százaléka 41 hétre vagy még később született, míg a lányok esetében ez az arány csak 22,5 százalékos volt. A fiúk 7,6 százaléka, a lányoknak pedig 5,5 százaléka töltött legalább 42 hetet anyja hasában. A 43 hétre született csecsemők esetében pedig a fiúk aránya másfélszerese volt a lányokénak.

Forrás: VitalMediaAz elhúzódó terhesség egyik fő oka egyébként nem más, mint hogy a fogantatás időpontjának pontos ismerete híján az orvosok csak megközelítőleg tudják megbecsülni a szülés (ideális) időpontját. Az első gyermeküket váró anyák továbbá általában később szülnek, mint azok, aki korábban már világra hoztak egy gyermeket. Ezen túl különböző magzati rendellenességek is vezethetnek hosszúra nyúló terhességhez.

"Azonban ezen okok egyike sem nyújt magyarázatot a nemek közti különbségre. Lehetséges, hogy más eredményeket kapnánk, ha Észak-Amerikában, vagy más, hasonlóan összetett etnikumú népesség körében, vagy más szülészeti gyakorlat jellemezte társadalomban mértük volna a különbségeket" - jegyzi meg dr. Divon. "Eredményeink mindazonáltal felvetik annak a lehetőségét, hogy az emberi szülési folyamat megindulását nemspecifikus tényezők is befolyásolják."