Dél-sarki hal az északi sarkvidéken

Vágólapra másolva!
Nagy kirándulásra szánta magát egy déli-sarki hal: átlátogatott az Északi Jeges-tengerre.
Vágólapra másolva!
Forrás: ABCOnline
Patagóniai fogashal (Dissotichus eleginoides)

A grönlandi halászok alig hittek a szemüknek, amikor kibogozták a hálójukba akadt, másfélméteres, jó hetven kilós patagóniai fogashalat, amely rendes körülmények között az Antarktisz körüli vizekben él, s amelynek ez az első olyan példánya, amelyet az északi féltekén fogtak ki. Eddig egy Uruguay közelében kihalászott példány volt a patagóniai fogashalak "rekordere": az az egyed mintegy 6000 kilométerre távolodott el a faj szokásos élőhelyétől, a Dél-Amerika legdélibb részétől - Patagóniától - is délebbre eső vizektől.

A grönlandi halászok számára hihetetlennek tűnt, hogy ez a hal átszelte a mérsékelt és meleg égövi tengereket, ahol nem csupán a hőmérséklet magasabb annál, amihez a faj alkalmazkodott, hanem az általa megszokott táplálék sem fordul elő.

A koppenhágai egyetem tudósai szerint azonban nem olyan rendkívüli a dolog: a szóban forgó hal belekerülhetett egy olyan mélytengeri hidegvizű áramlásba, amely a déli féltekéről az északi irányában áthalad a trópusi térségeken. Ezek a mélytengeri áramlatok adhatnak magyarázatot arra is, ami a patagóniai fogashalnál ritka, de egyes fajoknál rendszeresen megfigyelt jelenség - idézte a Nature című brit tudományos folyóirat Peter Rosk Moller dán tengerbiológust -, hogy miképpen fordulhatnak elő ugyanazoknak a halfajoknak az egyedei az északi és a déli sark körül, amikor a két populációt elválasztják egymástól a trópusi meleg víztömegek