Fény derült a pingvinapák titkára

Vágólapra másolva!
Hím pingvinek képesek legalább három hétig tárolni gyomrukban a táplálékot anélkül, hogy megemésztenék. A pingvinek ilyen módon biztosítják utódaik folyamatos táplálékszükségletét. Ez a képesség teljesen egyedi a gerincesek között. Ám hogy ezt pontosan hogyan csinálják, azt mind a mai napig rejtély övezte.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGOA közelmúltban végzett vizsgálatok kimutatták: az állatok úgy tartják frissen a gyomrukban ilyen hosszú ideig a táplálékot, hogy elpusztítják a bomlást előidéző baktériumokat, mégpedig úgy, hogy antibakeriális anyagot állítanak elő az emésztőrendszerükben.

Az így elraktározott tápláléknak a hímek akkor veszik hasznát, amikor a nőstényeket a rossz idő megakadályozza abban, hogy a vadászatról időben visszatérjenek a fiókákhoz - akik így addig sem maradnak táplálék nélkül. Tojáson ülő hím pingvineken végzett kísérletek bebizonyították, hogy gyomruk hőmérséklete és Ph-értéke egyébként ideális a baktériumok fejlődéséhez - számol be az eredményekről Cécile Thouzeau, a Centre National de la Récherche Scientifique strasbourgi munkatársa.

Halakból és tintahalakból álló étrendjük magas fehérjetartalmából adódóan a pingvinek gyomrában és bélrendszerében nagy mennyiségben keletkezhetnek baktériumok. Amikor azonban elemezték az állatok gyomrában konzervált emésztetlen táplálékokat, más, "rendesen emésztő" madarak gyomrához hasonlítva a pingvinek emésztőrendszerében sokkal több elpusztult és alulfejlett baktériumot találtak.

A kutatók feltételezése szerint a pingvinek valószínűleg az elfogyasztott halak gyomrában található fitoplanktonból kinyert, antibakteriális hatású akrilsav segítségével akadályozzák meg a baktériumok elszaporodását.