Sikeresen kezeltek súlyos tüdőgyulladásos betegeket

Vágólapra másolva!
Hong Kong-i orvosok hétfői bejelentése szerint a betegségből felépült páciensek vérszérumával sikerült komolyan javítani a tüdőgyulladás-járvány súlyos helyzetben lévő áldozatainak állapotán.
Vágólapra másolva!

A Reuters hírügynökség hétfői jelentése szerint Hong Kong-i orvosok és kutatók antitesteket (ellenanyagokat) találtak olyan páciensek vérszérumában, akik már felépültek az atípusos tüdőgyulladás jelenleg egyre terjedő formájából.

Az antitestek jelenléte azt jelenti, hogy a szervezet képes akcióba lépni a kórokozó ellen. Ez azért meglepő, mert számos kutató szerint egy új vírustörzsről van szó, amely csak nemrég kerülhetett át állatokról az emberre. Mint korábban arról beszámoltunk, a kórokozó a Coronaviridae ("koronavírusok") családjába tartozik, amelyek tagjai egyébként közönséges meghűléses betegségeket alakítanak ki.

A WHO március 29-i adatai a fertőzöttek számáról és a halálestekről országonkénthttp://www.who.int/csr/sarscountry/2003_03_29/en/

A súlyos akut légúti szindróma (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS) néven is ismert betegség - amely a legutóbbi vélemények szerint Dél-Kínából indult ki 2002 novemberében - eddig több mint 1600 embert fertőzött meg, és 61 áldozatot szedett.

Leung Ping-chung, a Hong Kong-i Prince of Wales Kórház sebészprofesszora a Reutersnek arról számolt be, hogy mintegy 20 igen könnyen felépült páciensük vérszérumát nagyon sikeresen alkalmazták súlyos betegek állapotának javítására, s ezzel valószínűleg életeket mentettek meg. Leung szerint az antitestek jelenléte a vérben azt is jelenti, hogy aki átesett a betegségen, bizonyos fokú védettséget élvez a jövőben.

Szakértők szerint a betegség átlagos halálozási aránya hasonlóan alakul más súlyos betegségekéhez, azaz hosszú távon is 3-5% körül várható.

A fertőzések koncentrált mintázata alapján újabban felmerült, hogy a vírus nem csupán köhögéssel, tüsszentéssel és testváladékokkal, hanem levegőben és vízben is terjedhet.