Biztonságos a kísérleti rákellenes vakcina

Vágólapra másolva!
Egy rákellenes vakcina első klinikai próbái jó eredményeket hoztak: a biztonsági tesztek első szakaszában a hatóanyag nem okozott komoly mellékhatásokat, és az előzetes eredmények alapján valóban serkenti az immunrendszer működését.
Vágólapra másolva!

Az eredményeket a Geron Corporation amerikai biotechnológiai cég jelentette be hétfőn, április 7-én. Az első néhány immunizált daganatos beteg nem reagált rosszul a vakcinára, s a tumorsejtek elleni immunválasz fokozódott. A cég az amerikai rákkutató szövetség konferenciáján szerette volna bemutatni az eredményeket a szakma előtt, ám a rendezvényt az atípusos tüdőgyulladás-esetek miatt elhalasztották.

A Geron kutatói által kidolgozott eljárás - amelynek korábbi kísérleti eredményeiről 2000-ben részletesen beszámoltunk - középpontjában az ún. telomeráz enzim áll, amely folyamatosan újjáépíti a kromoszómák végeit, így halhatatlanságot biztosít a tumorsejteknek. A tumorsejtek valóban rendellenesen nagy mennyiségű telomerázt termelnek, míg a normális sejtek zömében - főleg a felnőttkor elérése után - az enzim nem aktív.

A vakcinához az immunrendszer ún. dendritikus sejtjeit használják fel, amelyek "professzionális antigén-bemutató sejtek", azaz az immunrendszer többi sejtjének nagy hatékonysággal képesek prezentálni a betegséget kiváltó anyagokat (ez esetben a tumorsejtek jellegzetes alkotórészét). A dendritikus sejteket a daganatos páciensekből nyerték ki, egy genetikai módosítással telomeráz-termelést indukáltak bennük, majd visszajuttatják őket a páciensbe. Az elképzelések szerint ennek következtében az immunrendszer minden olyan sejtet felismer és megtámad, amiben extra mennyiségű telomeráz van, mivel a dendritikus sejtek nagy mennyiségben mutatják be az enzim egyes részleteit társaiknak.

A klinikai próbák első fázisa, a biztonsági tesztek első eredményei tehát sikeresnek mutatkoznak, de a cég is hangsúlyozza, hogy előzetes eredményekről van szó.