Vágólapra másolva!
Egy több mint húsz évvel ezelőtt elpusztult egyedből klónozás útján két egészséges banteng (Bos javanicus) borjú született - jelentették be kutatók április 8-án. Ezt követően azonban hamar kiderült, hogy az egyik borjút életképtelensége miatt el kell altatni. Szakemberek nem adják föl a reményt, hogy klónozással számos veszélyeztetett fajt tudnak majd megmenteni a kipusztulástól.
Vágólapra másolva!
Forrás: ACT
Az egészséges banteng-borjú

A klónozás útján született banteng-borjúk hírét a massachusetts-i székhelyű biotechnológiai cég, az Advanced Cell Technologies (ACT) jelentette be, hozzátéve, hogy az 1980-ban utódok nélkül elpusztult banteng klónozása szarvasmarha sejtek felhasználásával történt. Az állatok létrehozásához a San Diego-i állatkert "Fagyasztott állatkert" programja szolgáltatta a banteng-sejteket.

A banteng Dél-Ázsiában honos, vadon élő, nagytermetű szarvasmarhára emlékeztető állat. A faj megmaradt kevesebb mint 8000 példánya főként Borneó és Jáva szigetének erdős hegyei közt él. Élőhelyük visszaszorulása, az illegális vadászat - mely főként hatalmas szarváért folyik -, valamint a házi szarvasmarhák által terjesztett betegségek okozták a bantengek számának rohamos csökkenését.

Az [origo] Klón-dossziéja/tudomany/elet/20010321aziskolaban.html

"A klónozás során a lefagyasztott banteng-sejteket megfelelő állapotba hoztuk, majd közönséges tehenek üres petesejtjeibe ültettük be. Az így létrehozott 45 embriót ezután 30 szarvasmarha "béranya" hordta ki. Tizenhat ilyen tehénnel indultunk, ám közülük végül csak kettő hozta világra borját" - mondta dr. Robert Lanza, az ACT vezető kutatója.

A cégnek nem ez volt az első kísérlete: két évvel ezelőtt már próbálkoztak egy gaur (ázsiai dzsungeltulok) klónozásával, ám az újszülött borjú néhány napos korában kimúlt. Ettől függetlenül ez volt az első klónozott egyed egy veszélyeztetett fajból.

A mostani két banteng-borjú egészségesen született, s még az elmúlt napokban kiadott jelentések, interjúk is arról számoltak be, hogy mindkét állat jól van. Április 8-án, kedden azonban az egyiket abnormális mérete és egyéb fejlődési rendellenességei miatt kénytelenek voltak elaltatni. "Egy banteng születési súlya normális esetben 20 kg, a mi borjúnk viszont 36 kg-mal született" - mondta el dr. Lanza. A normálisnál jóval nagyobb testtömeg a klónozott újszülött állatok közt gyakori jelenség - s egyben azon tényezők egyike, amelyek körültekintésre inthetik a humán klónozást tervező "szakembereket".

Az ACT szakemberei a részleges kudarc ellenére bizakodóak: "Azt reméljük, hogy a borjúpár létrehozásával új lehetőségeket nyitottunk a fajok kihalása, s a Föld biodiverzitásának fenntartásáért folytatott harcban".