Új stratégia a szívbetegségek kezelésében

Vágólapra másolva!
Alapvetően megváltozhat a magasvérnyomás és szívkoszorúér-betegség jelenlegi kezelése az INVEST vizsgálat eredménye kapcsán, melyet április 2-án, az Amerikai Kardiológus Társaság kongresszusán ismertetett Carl Pepine professzor, a Társaság elnöke. A professzor szerint mostantól az eddigi terápia mellett egy másik, legalább olyan hatékony, de jobban tolerálható és így kedvezőbb kezelési stratégia is az orvosok rendelkezésére áll.
Vágólapra másolva!

Ma Magyarországon 2-2,5 millió ember él magas vérnyomással. Minden negyedik hipertóniás beteg, tehát 500-600 ezer ember egyben szívbeteg is. A szívbetegséggel szövődött hipertónia kezelése ez idáig komoly gondot jelentett, mert mellékhatásai miatt a gyógyszereket sokan eleve nem is szedhették, mások rosszul tolerálták és ezért abbahagyták.

Az INVEST vizsgálat most ismertetett eredményei ezekre a problémákra jelentenek megoldást. Az INVEST-ben, ami az eddigi egyik legnagyobb szív- és érrendszeri kutatási program volt a világon, Magyarország is nagy betegszámmal vett részt, így következtetései a magyar betegekre is jól alkalmazhatók.

Az eredmények szerint az ún. hosszú hatású verapamilra épülő kezelési stratégia legalább olyan hatékony, mint a hagyományos béta-blokkoló és vízhajtó terápia a hipertónia és a szívbetegség súlyos szövődményeinek megelőzésében. Ugyanakkor a verapamilra épülő kezelést jobban tolerálták a betegek, kevesebb mellékhatás fordult elő és kevesebb - a szívbetegséget rontó - cukorbetegség alakult ki, mint a hagyományos terápia mellett. A ma egyre inkább előtérbe kerülő életminőségi paraméterek a betegek véleménye szerint jobbak voltak a hosszú hatású verapamil kezelés során.

Az INVEST tanulmány eredményei nyomán a betegek és az orvosok újabb, igazoltan hatékony terápiás eszközzel gazdagodtak a hipertóniás szívbetegek kezelésében, és különösen a korábban problémát jelentő, szövődményes esetek kezelésére nyílt új, kedvezőbb lehetőség.

OTS-Cégvonal