Testbeszéd a sötétben

Vágólapra másolva!
Virtuális galambot "rajzoltak" a bochumi Ruhr Egyetem kutatói a madár mozgásmintáinak elemzése alapján, mégpedig olyan élethűen, hogy vetített képével sikerült megtéveszteniük egy párválasztásra készülődő, valódi madarat.
Vágólapra másolva!

Forrás: DeltaA mozgáselemzés céljaként Dr. Nikolaus Troje, a kutatócsoport vezetője azt jelölte meg, hogy a madaraké mellett az emberi testbeszéd jelzésit is jobban megérthessék. A kutatók azt szeretnék megtudni, hogy miként adódik át a mozgás információtartalma.

Ehhez egy sötét teremben vörös fényre érzékeny kamerákkal emberi mozgásokat is vizsgáltak. A kísérletben résztvevők testére - 35 helyen - kis fényvisszaverő golyókat szereltek, s ezek elmozdulásait rögzítették a kamerák.

Az agyunk nyilvánvalóan sokkal többet lát, mint a szemünk. Ezt bizonyítja, hogy a kísérletet elemzők a fénypontok elmozdulásából - azaz a leegyszerűsített mozgásmintázatból - akkor is hűen tudtak következtetni a sötétben mozgók viselkedésére, ha a testet nem is látták. Így az esetek többségében meg tudták mondani, hogy a sötétben mozgó illető jókedvű, vagy rosszkedvű-e, magabiztos, vagy például visszahúzódó személyiség.

Dr. Nikolaus Troje kísérletei azt a hétköznapi tapasztalatot erősítik meg, hogy a nem tudatos, rejtett jelzéseknek nagy szerepe van az emberek társas kapcsolataiban, így a párválasztásban is.

A témával kapcsolatos összeállítást a Delta április 21-i (hétfői) adásában tekinthetik meg, 12:05-kor.