Ízelítő a Delta július 13-i adásából

Vágólapra másolva!
A zseniális csecsemőkről és sértődékeny számítógépekről a Delta műsorában. 
Vágólapra másolva!

Minden kisbaba zseni?
Legtöbbet életünk első hónapjaiban, éveiben tanulunk, s ilyenkor alapozzuk meg agyunk további "kapacitását" is. Már a születés előtt többmilliárd idegsejttel rendelkezünk ugyan, de a gyermek világra jötte után - az érzékszervi ingerek hatására - ugrásszerű fejlődésnek indul az agy. Minden, amit a baba lát, hall vagy érez, befolyásolja a későbbi fejlődését. A frankfurti Max-Planck Intézet agykutatói azt próbálják megfejteni, mit, hogyan tanul meg egy baba és mindez milyen hatással van az agy fejlődésére.

Hogyan keletkeztek a legelső csillagok?
A nehéz elemek és por csak a csillagélet végén keletkeznek, amikor a csillagok külső burkukat egy hatalmas robbanással a világűrbe lökik. Ezzel teremtik meg a következő csillaggenerációk születéséhez szükséges feltételeket, mert a levált burkokból keletkeznek a felhők, amelyek végül új csillagokká sűrűsödnek össze. Így áll össze a kozmikus körforgás, keletkezés és elmúlás. De hogyan keletkeztek a legelső csillagok? Talán erre a kérdésre is választ kapunk a világ egyik legnagyobb rádióteleszkópja segítségével, amelyet 4500 méter magasan építenek fel Mexikóban. Az 50 méteres parabolaantenna új ablakot nyit az Univerzum felé.

Csipmentes mustár, malacoknak
A mustárt mindannyian jól ismerjük: tubusban vagy üvegben van, sárga színű és a legtöbbször csípős. De nem csak ezért szerethetjük: sok olyan előnyös élettani hatása van, ami miatt akár gyógyhatású anyagként is fogyaszthatnánk. A Szent István Egyetem gyöngyösi tangazdaságában öt mustárfajta termesztésével végeznek kísérleteket, amelynek célja, hogy a mustármag-őrleményt állati takarmány-kiegészítőként alkalmazhassák. Jobb mint a szója, és jobban tűri az aszályos nyarakat is.

Ne kiabálj a számítógéppel!
A "társalgó" gépek kora nincs is olyan messze, mint gondolnánk. Már léteznek hangfelismerő szoftverek, amelyek az emberi hang digitalizálásával képesek különböző nemű, korú, hangfekvésű, adott esetben speciális tájszólású megszólalókat is megérteni. A magyar nyelv elsajáttítatásában persze, a magyar kutatóknak jut vezető szerep. De még így is előfordul, hogy mulatságos mondatok jelennek meg a monitoron, ha például olyan szavakat mondunk, amelyek nincsenek a gép szótárában. Egyéb, "emberi" tulajdonságaként a gép nehezen tolerálja a minden előzmény nélküli kiabálásokat is.

Delta

mtv, vasárnap, 12:40