Szétrepedő szilikonmellek

Vágólapra másolva!
A szilikon mellimplantátumok legalább 15%-a a beültetést követő 10 éven belül szétreped, derült ki az Archives of  Surgery című szaklap júliusi számában megjelent tanulmányból.
Vágólapra másolva!

Jóllehet számos tanulmány készült már annak érdekében, hogy fölmérjék a szilikontartalmú mellimplantátumok (mellprotézisek) tartósságát, korábban egyetlen vizsgálat sem gyűjtött konkrét adatokat, jegyzi meg dr. Lisbet R. Holmich, a koppenhágai Dán Rák Társaság tagja, a tanulmány készítője. A hiányt pótolandó dr. Holmich és kollégái mágneses rezonancia (MRI) vizsgálatokat végeztek 186 olyan nőn, akik mellébe legalább három évvel korábban szilikonprotézist ültettek be. A vizsgálat kezdetén, 1999-ben 317 ép állapotú mellprotézist jegyeztek föl, ám 2001-re ezek száma 280-ra csökkent, s 37-et ekkorra már el távolítottak.

A kutatás 33 protézisen - tehát az esetek 10%-ában - egyértelmű repedést, 23-nál - az esetek 7%-ában - lehetséges repedést mutatott ki a vizsgálat két éves periódusa alatt. A megfigyelt arányokból arra lehet következtetni, hogy évente 100 mellprotézis közül átlagosan 5,3 esetében egyértelműen repedés jelentkezik.

Abban, hogy melyek a mellprotézis megrepedésének rizikófaktorai, a kutatók az elsők között a protézis korát említették. Így például azoknak a protéziseknek, amelyeket 6-7 éve ültettek be, közel háromszoros a repedés esélye azokhoz képest, amelyek 3-5 éve kerültek beültetésre.

Amikor a kutatás a viszonylag új - 1988 óta beültetett - implantátumokra koncentrált, azt találták, hogy a szilikonprotézisek legalább 15%-a a behelyezést követő 10 éven belül megrepedt. Ezekben az esetekben a repedés esélye a beültetést követő 6-8. évben nő meg drámaian.