Vadvirágból kivont anyag rák ellen

Vágólapra másolva!
Egy vadvirágból kivont anyag agresszív emésztőszervi daganatok kezelésére lehet alkalmas a jövőben - állítja két független tanulmány.
Vágólapra másolva!

Amerikai kutatók vizsgálatai alapján egy kaliforniai liliomfélében (Veratrum californicum) lévő vegyület, a ciklopamin képes lehet emésztőszervi daganatok elpusztítására. Főképp hasnyálmirigy-, gyomor- és nyelőcsőrák, illetve az epeutak rákjainak kezelésére lehet alkalmas a szer. A kutatók egereken és laboratóriumi emberi sejtvonalakon már elvégezték a kísérleteket.

Korábbi tanulmányok is jelezték, hogy a ciklopamin alkalmas szer lehet a rák elleni küzdelemben: egy múlt évben megjelent cikk szerint az agydaganatok egyes típusai ellen is hatékonynak tűnik. Ez év elején pedig egy tanulmány arról számolt be, hogy a ciklopamin képes lehet a dohányzás okozta tüdőpusztulás megállítására, és véd a tüdőrák kialakulása ellen. A mostani eredmények a Nature-ben jelentek meg, s két független vizsgálatra alapulnak.

Az egyik vizsgálatot Philip Beachy és kollégái (Johns Hopkins University School of Medicine) végezték, akik egy az embrionális fejlődésben alapvető fontosságú fehérjét vizsgálva azt találták, hogy e fehérje tumorképződést válthat ki a nyelőcső, a gyomor, a hasnyálmirigy és az epeutak területén. A kutatóknak egerekben sikerült gátolni a fehérje hatását, a ciklopamin alkalmazásával. 12 nappal a kezelések után a daganatok mérete jelentősen csökkent a kísérleti állatokban.

A hasnyálmirigyrák esetében a fenti eredményeket Sarah Thayer és kollégái (Massachusetts General Hospital, Harvard Medical School) is megerősítették.

A ciklopamin tehát ígéretes szernek tűnik számos emésztőszervi rák kezelésére, de a lehetséges emberi alkalmazáshoz még többévnyi kutatómunka szükséges.