Nyilvános tiltakozás a 2003-as orvosi Nobel-díj ellen

Vágólapra másolva!
Egy amerikai orvos fizetett újsághirdetésben támadta meg pénteken a stockholmi Karolinska Intézet döntését, amelyet a testület az orvosi Nobel-díj odaítéléséről hozott.
Vágólapra másolva!

Raymond Damadian hirdetése szerint "szégyenletes hiba történt, amelyet jóvá kell tenni". Megrabolták, elütötték 33 évi munkájának gyümölcsétől, a neki járó díjtól - mondta a Reutersnek adott nyilatkozatában. A hírügynökség a The New York Times hasábjain közzétett, egész oldalas fizetett hirdetéséről kérdezte az elégedetlen orvost. A hirdetés szerint a díj két nyertese Damadian munkájára alapozott, s csupán technológiai fejlesztéseket valósított meg az ő felfedezése alapján.

MRI-linkek a Katalógusbanhttp://vizsla.origo.hu/katalogus/tudomany/termeszettudomany/elettudomanyok/orvostudomany/MRI/

A Karolinska Intézet múlt hétfőn közölte, hogy Paul C. Lauterbur amerikai és Peter Mansfield brit kutatónak ítélte oda megosztva az idei orvosi Nobel-díjat, a mágneses rezonancia elvét hasznosító tomográfia (angol nevének kezdőbetűivel rövidítve MRI) terén tett felfedezéseiért. Az MRI-eljárás lehetővé teszi a műtét nélküli pontos képalkotást az ember belső szerveiről. Különösen értékes ez az eljárás abban a tekintetben, hogy az agyról és a gerincvelőről is részletes képeket lehet alkotni vele. Fontos szerepe van mind a diagnózis felállításában, mind a gyógyítás szakaszában, mind pedig a gyógyulás utáni kontrollvizsgálatokban.

Damadian fedezte fel 1970-ben, hogy nukleáris mágneses rezonancia alkalmazásával láthatóvá lehet tenni a különbségeket az emberi szervezet rákos és az egészséges szövetei között. (Ez az eljárás a Reuters szerint az MRI előfutára.) Damadian cégének jelenleg is szabadalma van MRI-technológiát hasznosító készülékek gyártására.

A Nobel-díjakról szóló döntések bejelentése után természetesen mindig vannak csalódottak, akik számítottak a kitüntetésre, de nem kapták meg. Nem ritka a csalódottak hosszas dohogása szakmai és baráti körökben, de arra még nem volt példa, hogy valaki a nagy nyilvánosság előtt, nagy példányszámú, tekintélyes lapban támadta volna meg a díj odaítélésre kijelölt testületek döntését.

Hans Jornvall, a Karolinska Intézet Nobel-bizottságának titkára védelmezte, helyesnek nevezte a meghozott döntést, és kiemelte, hogy Damadian támadása példátlan a Nobel-díj történetében. Mindenesetre - szögezte le - a Nobel-díjról hozott döntés ellen nem lehet fellebbezni.