Vágólapra másolva!
Egy amerikai biotechnológiai cég kedden bejelentette, hogy 2001-es kísérleteit megismételve ismét emberi embriót klónozott, amely a korábbi 6 helyett most 16 sejtes állapotig fejlődött. A klónt a cég állítása szerint ismét gyógyítási szándékkal hozták létre, azaz ún. terápiás klónozás történt.
Vágólapra másolva!

Mint arról körülbelül két éve beszámoltunk, az Advanced Cell Technology nevű amerikai biotechnológiai cég 2001. november 25-én először jelentette be többéves, gyógyászati célú, ún. terápiás klónozást célzó kísérleteinek eredményeit.

Az Advanced Cell Technology egyik fő célja, hogy gyógyászati célokra alkalmas embrionális őssejteket állítson elő, méghozzá a jelenlegi őssejthiány miatt nagy mennyiségben. Ennek egyik módja lenne, hogy klónozással vagy ún. szűznemzéssel létrehozott emberi embriókból nyernék ki és szaporítanák az őssejteket.

Géntechnológiai linkek a Katalógusbanhttp://vizsla.origo.hu/katalogus/001/807

Mint 2001-ben kiderült, a kísérletekhez a cég egészséges, 24-32 éves, legalább már egy gyermeket szült nők petesejtjeit vásárolta meg (darabonként 3-5 ezer dollárért). A petesejteket megfosztották sejtmagjuktól (ezáltal genetikai állományuktól), s testi sejtek genetikai állományát injektálták beléjük. Konkrétan bőrsejteket és az érett petesejtek körül megtalálható ún. cumulus-sejteket használták testi sejtként. A kísérletekkel kapcsolatos előzetes eredmények a Journal of Regenerative Medicine c. szaklap november 25-ei számában jelentek meg.

A kísérleteket 19 petesejttel kezdték, ebből tizenegybe bőrsejtek, nyolcba pedig cumulus-sejtek genetikai anyagát juttatták be. A "bőrsejt-vonal" mindegyik tagja elpusztult, mielőtt egyszer is osztódott volna. A "cumulus sejt-vonal" három példánya megkezdte az osztódást, de maximum a hatsejtes állapotig jutott el: egyszeri vagy nem egészen kétszeri osztódás során a sejtek elpusztultak.

A cég másik kísérleti vonala során a petesejtet önmagában késztették osztódásra, más sejt genetikai állománya nélkül (indukált szűznemzés). Az ilyen fejlődés nem is vezethetne emberi lény kifejlődéséhez, mivel a méhlepényhez az apai gének is szükségesek. 2001-ben a kísérleteket 22 petesejttel kezdték, ezek nagy része egy napon belül elpusztult. Hat megérte az ötödik napot, de a kialakuló hólyagcsíraszerű képződményből itt sem sikerült őssejteket begyűjteni - az "embriók" az őssejtek kialakulása előtt elpusztultak.

Az Advanced Cell Technology most arról számolt be, hogy megismételték ezeket a kísérleteket.

A cég a komoly biotechnológiai szaklapnak egyáltalán nem tekinthető Wired magazinban jelentette meg új eredményeit, amelyek újabb állomást jelenthetnek az embrionális őssejtek ilyen módon történő létrehozása felé. Tulajdonképpen a 2001-es kísérletek megismétléséről van szó, minőségi tudományos előrelépés nélkül, amit a cég is elismer. Most annyi történt, hogy a klónozott embriók a korábbi 6 helyett 16 sejtes állapotig fejlődtek. kapcsolatban.

A 2001-es bejelentés után egyébként - mint arról szintén beszámoltunk - egyfajta tudományos botrány tört ki, amelynek során lemondott posztjáról a cég eredményeiről részletes információkat közlő szaklap egyik vezető szaktanácsadója. John Gearhart, az emberi embrionális őssejtek egyik úttörő kutatója azért döntött posztjának elhagyása mellett, mert kétségek merültek fel benne a közlés színvonalával, teljességével és elfogulatlanságával kapcsolatban.

Őssejteket természetesen sem 2001-ben, sem most nem sikerült begyűjteni, mivel ehhez az embriónak el kellett volna érnie a több mint 100 sejtes hólyagcsíra állapotot, ahol már az ún. embriócsomóból valóban kinyerhetők lennének az embrionális őssejtek. A kísérletek azonban nyilvánvalóan folytatódnak.