Őssejtek: újabb lépés a klinikai alkalmazás felé

Vágólapra másolva!
Sikerült olyan anyagot találni, amelynek segítségével szabályozható az őssejtek differenciálódásának időpontja.
Vágólapra másolva!

Az embrionális őssejtekből a szervezet minden sejttípusa kifejlődhet. Mint arról rovatunkban rendszeresen olvashatnak, az őssejtek alkalmazása új utakat nyithat az orvostudományban a sejtterápiás eljárások révén, amelynek keretében a kóros vagy hiányzó sejteket egészségesekkel lehet pótolni.

Jelenleg azonban még több akadály áll az embrionális őssejtek klinikai alkalmazása előtt. Az egyik nagy probléma, hogy a kutatók még nem képesek pontosan szabályozni az őssejtek más sejtekké történő átalakulását, illetve a jelenlegi szabályozó anyagokat részben az emberi őssejtekkel együtt tenyésztett egérsejtek termelik, Ez viszont azt jelenti, hogy az emberi sejtek egérfehérjékkel lehetnek szennyezettek.

Ali Brivanlou és kollégái (Rockefeller University, New York) arról számoltak be, hogy részleges megoldást találtak ezekre a problémákra. Az őssejteket olyan kémiai anyaggal (BIO néven) kezelték, amelyet egy tengeri csigafajból vontak ki.

Eredményeik szerint a BIO hatására az embrionális őssejtek differenciálódási folyamatai megálltak, azaz nem alakultak át más sejtekké. A BIO egy már korábban azonosított anyagcsereút (Wnt) működésére volt hatással.

Az eredmény értékes eszköz lesz azoknak a kutatóknak a kezében, akik a sejtterápiás eljárások fejlesztésén dolgoznak, precízebb szabályozási lehetőséget nyújtva az embrionális őssejtekkel kapcsolatban. A Wnt-anyagcsereút szabályozásával „megmondhatják” az őssejteknek, mikor maradjanak fiatalok, és mikor kezdjenek el más sejtekké fejlődni. A BIO alkalmazása feleslegessé teheti az egérsejtek alkalmazását is.