Fokhagymabombák a rák ellen

Vágólapra másolva!
Az izraeli Weizmann Intézet kutatói a fokhagymában lévő anyaggal pusztítottak el rosszindulatú daganatokat egerekben. A siker titka egy olyan kétlépcsős rendszer kifejlesztése, amely az anyagot egyenesen a tumorsejtekbe juttatja.
Vágólapra másolva!

A régóta ismert anyag neve allicin, amely a fokhagyma különleges aromáját adja. Azt is régóta tudják, hogy az allicin nem csupán a kóros sejteket vagy a kórokozó baktériumokat képes elpusztítani, hanem az egészséges emberi sejteket is. Az allicin igen instabil, az emésztés során igen gyorsan lebomlik, így nem kapunk mérgezést, ha fokhagymát eszünk. Ám éppen ezért eddig terápiás szernek sem használhatták.

A Weizmann Intézet kutatóinak azonban sikerült olyan módszert kifejleszteni, amely pontosan célba juttatja a "fokhagymabombákat". Eredményeikről a Molecular Cancer Therapeutics c. szaklap 2003. decemberi számában számoltak be.

A módszer a természetes anyagcsereutat utánozza. Az allicin ugyanis a fokhagyma sértetlen állapotában nincs jelen. Ehelyett a gerezdekben egy kémiai szempontból semleges anyag, az ún. alliin és tőle elhatárolva egy enzim, az ún. alliináz található. A gerezd sérülésekor - akár talajlakó paraziták, akár főzés miatt - a két anyagot elválasztó membránok felszakadnak, az enzim reakcióba lép az alliinnal, aminek hatására egy gyors allicin-termelődés következik be.

A kutatók azt szerették volna elérni, hogy ez a reakció stabilan és folyamatosan lejátszódjon a célpont, vagyis a daganat területén. Ennek érdekében az enzimet olyan antitestekhez kapcsolták, amelyek célzottan a tumorsejteken lévő receptorokhoz (kötőhelyekhez) képesek kapcsolódni. Az antitest-enzim komplexet a vérbe jutatták. Miután az antitestek megkötődtek a tumorsejtek felszínén, beinjekciózták a semleges anyagot, az alliint is.

Ezután a dolgok a várakozásoknak megfelelően alakultak. Az alliin reakcióba lépett a tumorsejtek felszínén megkötődött alliináz-enzimmolekulákkal, aminek eredményeképpen allicin-molekulák keletkeztek. Az allicin aztán megtette a magáét: átlyukasztotta és megölte a tumorsejteket. Ugyanakkor a környéken lévő egészséges sejtek sértetlenek maradtak, hiszen ezeken nem kötődtek meg az enzimeket hordozó antitestek.

Az egereken folytatott kísérletek során sikerrel gátolták a gyomorban lévő daganatok növekedését, de a kutatók szerint a módszer a legtöbb rák esetében hatékony lehet, amennyiben sikerül megtalálni az enzimhordozó antitesteket.