 |
 |
 |
 A migrén

|
 |
Rohamszerűen, általában a fej egyik oldalán támadó fájdalom, melyet nyugtalanság, ingerlékenység, fülzúgás, szédülés, émelygés, esetleg hányás kísérhet. A rohamok között nem jelentkezik a betegségre utaló tünet. A migrénes fejfájásnak két fő típusát ismerjük. Az első, gyakoribb típust régebben "közönséges migrénnek" hívták, ma inkább az "aura nélküli migrén" név elfogadottabb. A másik típus az "aurával járó migrén", melyet korábban "klasszikus migrénnek" neveztek. Ez utóbbi, ritkább típust zsibbadás, gyengeség, beszédzavar, szédülés és látásszavar, azaz aura előzi meg. |
 |
Ajánlat
|
 |
Migraine Action Association International Headache Society A fejfájások osztályozása, az önálló fejfájásbetegségek és kezelésük A migrén kezelése Migraine as a Risk Factor for Subclinical Brain Lesions A Journal of the American Medical Association-ban megjelent teljes tanulmány
|
 |
Linktár
|
 |
Bővebben a migrénről |
 |
 |

|
Minél gyakoribbak a migrénes rohamok, annál nagyobb lehet az agyvérzés kockázata - figyelmeztetnek a Leideni Egyetem munkatársai. Lehet, hogy a migrén nem csupán erős fejfájás, hanem súlyos rendellenesség - mondta Mark Kruit, a vizsgálatot végző kutatócsoport vezetője. Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban a lakosságnak mintegy 12 százaléka szenved migrénes rohamoktól.
A Leideni Egyetem munkatársai 435 személyt vontak be vizsgálatukba. Az egyik csoportba azok kerültek, akiknek gyakran van migrénes eredetű fejfájásuk; az önként jelentkezők másik csoportját azok alkották, akik időnként súlyos, úgynevezett kisugárzásos (aurás) rohamokat élnek át, míg a kontrollcsoport tagjai számára ismeretlen volt a migrénes fejfájás.
Következtetéseik szerint a migrénben szenvedők közül hétszer annyian kapnak a későbbiekben agyvérzést, mint azok, akik nem élnek át ilyen rohamokat.
Megállapították azt is, hogy a kisagy (cerebellum) károsodása, és így az agyvérzés kockázata az úgynevezett aurás migrént átélők esetében súlyosabb, mint az enyhébb migrénben szenvedők esetében. A legveszélyeztetettebbek azok, akiknek havonta legalább egy aurás rohamot kell átélniük. A vizsgálatok azt is kimutatták, hogy nők esetében a migrénnek még súlyosabb hatásai vannak, hiszen az ő esetükben a migrén az agy velőállományát is károsítja.
A vizsgálat adatai arra mutatnak, hogy a felnőtt migrénes betegek esetében fokozottan fennáll az agyvérzés veszélye, s ezt a veszélyt eddig alábecsülték. A kutatásoknak a továbbiakban még pontosabban fel kell mérnie a kockázat mértékét, és meg kell vizsgálnia, hogy miként akadályozható meg az ismétlődő migrénes rohamok okozta agyszöveti károsodás - figyelmeztetnek a kutatók.
"Tény, hogy amennyiben a Leideni Egyetem munkatársainak következtetéseit más kutatási eredmények is megerősítik, az orvostudománynak teljesen át kell értékelnie a migrénnel kapcsolatos elméletét, és más kezelései stratégiát kell alkalmaznia" - vélekedett Andrew Dowson, a BBC szakértője.
(MTI)
|