Az ártalmatlannak hitt sugarak is rákot okozhatnak

Vágólapra másolva!
A napfényben lévő s eddig ártalmatlannak hitt UVA-sugarak is bőrrákot okozhatnak, a fényszűrőknek tehát az egyértelműen rákkeltő UVB sugárzás mellett tökéletes védelmet kell nyújtaniuk az UVA-sugarak ellen is - figyelmeztettek ausztrál kutatók.
Vágólapra másolva!

A Sydneyi Egyetem munkatársainak megállapítása szerint komoly DNS-károsodást idézhet elő az UVA-sugárzás is, amelyről pedig eddig azt gondolták, hogy csak a bőr öregedését gyorsítja fel. Az orvostudomány mindeddig úgy vélte, hogy az UVA-sugarak ugyan mélyebben hatolnak a bőrbe, mint a leégésért elsősorban felelős UVB-sugarak, a bőrben azonban jóval kisebb DNS-károsodást okoznak.

A Sydneyi Egyetem munkatársai daganatos bőrszövetminták vizsgálata nyomán megállapították, hogy az UVA-sugarak a bőr legalsó rétegében okoznak sejtkárosodást. Ez a réteg olyan sejteket tartalmaz, amelyek - folyamatos sejtosztódás révén - biztosítják a bőr folyamatos regenerálódását.

A vizsgálat során két különböző bőrrákfajtában szenvedő 16 beteg szövetmintáit elemezve kiderítették, hogy a bőr alsó rétegeiben bekövetkezett károsodásokat alapvetően az UVA-sugárzás okozhatta, míg az UVB-sugárzásnak tulajdonítható mutációkra leginkább a felső bőrrétegekben bukkantak.

A Földet körülvevő ózonréteg elvékonyodása a déli félteke fölött a legnagyobb kiterjedésű, és az Egyenlítőtől délre fekvő Ausztrália lakói a legveszélyeztetettebbek. Ezért itt a legelterjedtebb az erős UVB-szűrők használata. Nyilvánvalóan ez az oka annak, hogy az ott előforduló bőrrákos esetek többségét az UVA-sugárzás okozza, hiszen annak a hatását eddig nem tartották halálosnak, s ezért a kommersz fényvédő krémek, illetve fényvédő szerek és eszközök zöme eddig nem is azt szűrte ki. A legalsó bőrrétegekben bekövetkezett sejtmutációk sokasága pedig azt tanúsítja, hogy az UVA-sugárzásnak jelentős szerepe van a rosszindulatú bőrelváltozások kialakulásában - hangsúlyozták a Sydneyi Egyetem kutatói.