Az enyhe fejsérülés súlyos következményei

Vágólapra másolva!
Még egy enyhe koponyasérülés is hosszú távon ható személyiségbeli, magatartási változásokat, esetleg tanulási nehézségeket idézhet elő a gyermekeknél - állapították meg brit kutatók.
Vágólapra másolva!

Számos fejsérülést szenvedett gyermeket az orvosok nem rendelnek vissza kontrollra a kórházból való elbocsátásuk után, bár jelentős részük olyan, a későbbiekben is fennálló problémával küszködik, amely befolyásolja magatartásukat és tanulási képességüket, hátrányos helyzetbe hozva őket az iskolában - jelentette ki dr. Carol A. Hawley a Coventryben lévő Warwick Egyetem kutatócsoportjának vezetője.

Hawley doktor fejsérülést szenvedett gyermekeket kezelő orvosoknak küldött szét kérdőíveket, azt kérve tőlük, hogy továbbítsák azokat a gyerekek szüleinek. A mintegy 500 - elvben gyógyultan hazabocsátott - kis sérült szüleit a kutatók arra kérték, hogy pontosan jelezzék, a balesetet követően milyen változást észleltek a gyermekükön, illetve, hogy a gyermek kapott-e valamilyen utókezelést a kórházból való távozást követően. A vizsgálatba olyan gyermekeket vontak be, akik az elmúlt hat év során szenvedtek el valamilyen koponyasérülést.

A kutatók - a szülőktől kapott adatokat elemezve - arra a következetésre jutottak, hogy minden ötödik fejsérülést elszenvedett gyermek valamilyen személyiségbeli változáson megy keresztül. Több szülő egyszerűen úgy fogalmazott, hogy "mintha egy másik gyermeket kapott volna vissza a kórházból."

Az enyhe fejsérüléssel kórházban kezeltek 43 százalékának szülei gyermekük esetében magatartási zavarokról, illetve tanulási nehézségekről, enyhe fokú képességcsökkenésről számolt be. A súlyos fejsérülést szenvedett gyermekek kétharmadának szülei jeleztek gyermeküknél enyhe képességcsökkenést, a szülők fele pedig nagymértékű személyiségváltozásról számolt be.

Kiderült az is, hogy a gyermekeknek mindössze harminc százalékát rendelték vissza a kórházból való távozást követően ellenőrzésre.

A szakértők szerint nem kizárt, hogy számos olyan gyermek ül az iskolapadokban, akik a múltban elszenvedett koponyasérüléseik következtében rejtett képességcsökkenéssel, tanulási nehézségekkel, személyiségzavarokkal küszködnek, és eddig semmilyen orvosi kezelésben nem részesültek - hangsúlyozta a kutató csoport vezetője.